Kategoriler
Apps & Oyunlar

Pokemon GO: GPS Signal Not Found Hatası

Eğer Pokemon GO oynamaya çalışırken ekranınızda bir “GPS Signal Not Found” uyarısı alıyor ve dolasıyla haritanızda hiçbir şey göremiyorsanız merak etmeyin bunun birkaç pratik çözüm yolu var.

Pokemon GO GPS signal not found Hatası Çözümü - Cepkolik

GPS Signal Not Found

Pokemon GO çalıştığı müddetçe sürekli ve güçlü bir internet bağlantısı istediği gibi aynı zamanda aktif bir GPS bağlantısına da ihtiyaç duyar. Bu nedenle oyunu düzgün bir şekilde oynayabilmek için cihazınızın GPS servislerinin açık olduğundan emin olmanız gerekiyor. Şimdi bu hatayı çözmenizde işinize yarayabilecek adımları sırasıyla görelim.

Öncelikle oyuna bağlanmaya çalışırken oda gibi kapalı bir yerde değil dışarıda bulunmaya çalışın. Lokasyon servisleriniz açık olsa dahi kapalı bir alanda bulunmanız GPS uydusunun yerinizi tam olarak saptamasına engel olabilir.

Android kullanıcıları için;

Telefonunuzdan Ayarlar uygulamasını çalıştırın ardından Yer / Konum Ayarları‘na dokunarak gelen ekrandan Yüksek Doğruluk seçeneğini işaretleyin. Bazı modellerde burada “GPS, Wi-Fi ve mobil ağları kullan” yazabilir.

Apple kullanıcıları için;

Dışarıda olmanıza rağmen hala stabil bir GPS sinyali alamıyorsanız, bağlanılacak herhangi bir ağ olmasa bile Wi-Fi‘ınızın açık olduğundan emin olun (Wi-Fi haritalandırması özellikle Apple’ın lokasyon bazlı servislerinin çalışmasında etkiye sahip.)

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

Genel çözümler

  • Bunun neden sorunu çözdüğü bilinmiyor ancak çok sayıda kullanıcı hücresel veri bağlantılarını kapatıp (4G/LTE), cihazlarını baştan başlattıktan sonra oyuna geri bağlandıklarında problemin çözüldüğünü rapor ediyorlar. Bunun kendileri için çözüm olmadığını söyleyenler de var ancak denemekte yarar var.
  • Oyun çalışır vaziyette iken Google Haritalar uygulamasını arkaplanda açık bırakarak oyunu oynadıklarında hata almadıklarını rapor eden kullanıcılar mevcut. Bunu da uygulamakta fayda var.

Eğer tüm bunları denedikten sonra GPS Signal Not Found hatası ekranınızda çıkmaya devam ediyorsa, Niantic‘in sunucularında yaşanan bir aksaklık da buna neden oluyor olabilir. Zira Pokemon GO’nun yükselen popülaritesi ve sunucularına bindirilen yük, zaman zaman oyunu oynanamaz hale getirebiliyor.

Son olarak, oyun henüz ülkemizde resmi olarak yayınlanmadığından bu tür bölgelerde Pokemon GO’nun daha sık GPS hatası verdiği biliniyor. Oyunu kapatıp baştan çalıştırmak ve yukarıdaki adımları tekrar uygulamak belki çözüm sağlayabilir.