Kategoriler
Apps & Oyunlar

Pokemon GO’nun Geliştiricisi Artık Dünyanın En Büyüğü

SimilarWeb‘in yayınlamış olduğu verilere göre Pokemon GO‘nun arkasındaki şirket, Niantic artık dünyanın en popüler oyun geliştiricisi oldu.

Niantic Artık Dünyanın En Büyüğü

Cuma günü şirket tarafından yapılan açıklamada artırılmış gerçeklik oyununun geliştiricisi Niantic‘in resmen Candy Crush yapımcısı King‘i geriye iterek zirveye yerleştiği bildirildi. Verilerde Niantic’in 183 ülke içerisinden 45 ülkede en büyük uygulama geliştiricisi olarak yer aldığı görüldü. Bunlar Kuzey Amerika, Avustralasya ve Avrupa ülkelerinin neredeyse tümünü kapsamış durumda.

Firma verilerinde Pokemon GO‘nun en çok indirildiği bazı ülkelerde oyunun henüz resmi olarak yayınlanmamış olması bilgisi de dikkat çekiyor. Bu ülkelerin arasında ülkemizin de yer aldığı görülüyor. Niantic’in geride bıraktığı geliştirici King firması geçtiğimiz ay 60 ülkede birinci sıradayken artık bu sayı 39’a inmiş durumda.

Niantic Artık Dünyanın En Büyüğü
SimilarWeb’in geçen ayki raporu Pokemon GO’nun yükselen grafiğini gösteriyor.

Niantic’in böyle bir başarı getireceği tahmin ediliyordu. Zira oyun yayınlandığı ilk haftada 7.2 milyon kez indirilerek Apple App Store‘da kırılması güç bir rekora imza atmıştı. Bu istatistiği Candy Crush Jelly Saga ile kıyasladığımızda onun 1.8 milyon kez indirilmiş olduğunu görüyoruz. Pokemon GO’nun bu indirilme sayısı en az bir onyıl geçilmeyecek gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir:  İyi Bir Oyun Bilgisayarı Nasıl Olmalı?

Geçtiğimiz haftalarda haberini yaptığımız gibi Pokemon GO ilk ayında 200 milyon dolar gibi bir gelire imza atmıştı. Bu sayı 2014’de piyasaya çıkan Candy Crush Soda Saga’nın yedi katından daha fazlaydı.

Activision Blizzard‘ın King‘e ödediği 5.9 milyar dolar ve Clash of Clans yapımcısı Supercell‘e Tencent tarafından ödenen 8.6 milyar dolarlık satın alım göz önüne alındığında SimilarWeb’in tahminine göre Niantic en az 10 milyar dolar değerinde bir şirket.

Niantic’in aynı zamanda hâlen bünyesinde Google (GOOG -0.21%) ve Nintendo yatırıcımlarını barındırdığı biliniyor. Yani firmanın arkasında böyle büyük destekçiler oldukça başarıları bununla sınırlı kalmayacaktır.

Firmalar sıralamasında üçüncü sırayı ise Outfit7 alıyor. Bu firma My Talking Tom ya da ülkemizdeki adıyla “Benim Konuşan Tom’um” serisinin geliştiricisi konumunda. Bunu Subway Surfers geliştiricisi Kiloo ve Dream League Soccer yapımcısı First Touch seyrediyor.

Niantic Artık Dünyanın En Büyüğü
Uygulamaların günlük aktif kullanıcı sayıları