Kategoriler
Rehberler

Windows 10 Bilgisayarınızda Android Bildirimlerini Görüntüleme

Android ve Windows birbirine rakip iki şirket tarafından geliştirilse de, birbirleri için sundukları destekler de göz ardı edilmemeli. Microsoft, son zamanlarda mobil dünyada daha fazla erişilebilir olmak ve Android kullanıcılarını kendi platformlarına çekmek için küçük adımlar atmaya devam ediyor. Microsoft’un bu yönde attığı adımlardan birisi olan Cortana, akıllı telefonunuza yeni bir kişisel asistan ekleyerek Android tabanlı akıllı telefonunuza gelen bildirimleri Windows 10 masaüstünüzde de görebilmenize olanak sağlıyor.

Nasıl Yüklenir

Başlamak için öncelikle Cortana’yı Android tabanlı akıllı telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Play Store üzerinden indirme imkanı yalnızca Amerika ile sınırlı olduğundan, uygulamayı kullanmak için APK dosyasını indirmeniz gerekiyor. Gerekli olan APK dosyasını bu linkten indirdikten sonra manuel olarak uygulamayı telefonunuza yükleyebilirsiniz. APK dosyasından uygulama yüklemek için telefonunuzda “Bilinmeyen kaynaktan yükle” seçeneğini aktifleştirmeniz gerekiyor.

Başlayalım

Yüklediğimiz uygulamayı açarak işe koyulabiliriz. İlk açılışta uygulamanın kullanıcı verilerini depolayacağını ve çalışmak için bir Microsoft hesabı gerektirdiğini belirten bir yazıyla karşılaşacaksınız. Devam etmek için “Microsoft Account” (Microsoft Hesabı) yazan yere dokunmanız gerekiyor.

1

Sonraki adım olarak Microsoft hesabınızla giriş yapın

2

Bildirimlerin düzgün bir şekilde görüntülenebilmesi için Windows 10 kurulu bilgisayarınızda da aynı Microsoft hesabının tanımlı olması gerektiğini hatırlatalım.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 13s / iPhone 14 modelleri, fiyatı, teknik özellikleri

Ana sayfadayken menüyü açın ve “Settings” (Ayarlar-Seçenekler) butonuna dokunun.

3

“Sync Notifications” (Bildirimleri Senkronize Et) seçeneğine dokunarak aşağıdaki pencereyi açın.

4

Bu ekran üzerinden hangi bildirimleri Windows 10 üzerinden almak istediğinizi seçebilirsiniz. Cevapsız aramalar, gelen mesajlar, düşük pil uyarısı gibi bildirimlerin yanı sıra belli başlı uygulamalardan gelen bildirimleri bilgisayarınızdan görüntüleyebilirsiniz.

5

Not: Cevapsız çağrı bildirimlerinden farklı olarak diğer tüm bildirim türleri henüz Beta aşamasında ve kullanabilmek için Microsoft Insider programına dahil olmanız gerekiyor.

Masaüstünde Bildirimleri Görüntülemek

Android telefonunuza Cortana’yı güzel bir şekilde kurduktan sonra yapmanız gereken tek şey Windows 10’da Cortana’yı aktif hale getirmek. Windows 10 Anniversary güncellemesini yüklediyseniz hali hazırda Cortana aktif durumdadır. Artık akıllı telefonunuza gelen bildirimleri otomatik olarak bilgisayarınızın İşlem Merkezi (Action Center) kısmında görüntüleyebilirsiniz.

6

Bizin denemelerimiz sırasında Android telefona gelen bildirimlerin Windwos 10’a aktarılması birkaç dakika sürdü. Yani, arada birkaç dakikalık gecikme meydana gelebiliyor. Uygulamanın büyük kısmının Beta sürümde olduğunu göz önünde bulundurursak zamanla bu gecikmelerin saniyelere indirgenebileceğini söyleyebiliriz. Microsoft’un, Google Now’a rakip olarak geliştirdiği kişisel asistan uygulaması Cortana, sizin hakkınızda oldukça fazla bilgi topluyor. Eğer kişisel bilgilerinizin paylaşılması konusu sizi rahatsız etmeyecekse size hazırladığımız anlatım ile kurulumu yaparak kullanıma başlayabilirsiniz.