Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Yüz Tanıma ile Uygulama Kilitleme

Akıllı telefonların ön kameraları elbette selfie çılgınlığından sonra üretici tarafında önem kazanmaya başladı. Normal şartlarda ön kameralar, görüşmeler sırasında devreye alınarak tipik sesli görüşmeleri görüntülü hale getirmek üzere akıllı telefonlara yerleştirilmişlerdi ancak selfie çılgınlığı ile birlikte MP değerleri de katlanarak yükseldi. Tabii bu şu anlama geliyor: Ön kamera ile daha keskin ve detaylı fotoğrafların elde edilebilmesi artık mümkün. Bağlantılı olarak yeni bir sektör ve uygulamalar da kendisini göstermeye başladı. Artık akıllı telefonların ön kamerası tam anlamıyla bir yüz tanıma sistemi görevi de yapabiliyor. Bugünkü konumuz Android’de yüz tanıma ile uygulama kilitleme. Hoşunuza gideceğine eminiz.

https://www.apkmonk.com/app/com.ali.babasecurity.privacyknight/

Günümüzde artık sınıf fark etmeksizin her akıllı telefonda en azından 5.0 MP çözünürlüğünde bir ön kamera bulunuyor. Çözünürlük göze az gibi görünebilir ancak yüz tanıma sistemi kurmamız için yeterli. Bazı akıllı telefonlar bu özelliği zaten doğal olarak sunuyorlar ancak yine de pek yaygın değil. Ek bir uygulama kurarak akıllı telefonu kilitlemenin de ötesine geçerek Android’de yüz tanıma ile uygulama kilitleme yapmak mümkün. Uygulama üstelik Türkçe, ücretsiz ve reklamsız. Daha ne istenebilir ki?

Android: Yüz Tanıma İle Uygulama Kilitleme

Android’de yüz tanıma ile uygulama kilitleme uygulamasını kurduğumuzda öncelikle bize hangi uygulamaların şifrelenmesini istediğimiz soruluyor. Burada ön tanımlı olarak genelde seçili olması gerekenler var. Facebook, Messenger, WhatsApp, Galeri, Mesajlar gibi 13 farklı seçenek işaretlendi. Elbette daha farklı uygulamaları da seçebilme şansı var. Örneğin; akıllı telefonumuzda bir oyun yüklü ve bizden başkasının açmasını istemiyoruz. Gönül rahatlığı ile şifreleyebilirsiniz.

Android Yüz Tanıma İle Uygulama Kilitleme (1)

Android’de yüz tanıma ile uygulama kilitleme uygulaması son derece başarılı ve bize göre alanının en iyisi. Uygulamayı açmak istediğinizde bile yüz tanıma işlemi gerçekleşiyor; bu yüzden güvenlik en üst seviyede. Kurduğunuz uygulamalara ek olarak sistem uygulamalarını da yüz tanıma ile açılacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Elbette yüz tanıma uygulamanın en başarılı yönlerinden biri. Öncelikle desen şifresi oluşturmanız isteniyor.

Android Yüz Tanıma İle Uygulama Kilitleme (2)

Uygulamanın ayarlarına erişmeden önce desen şifremiz iki kere çizdiriliyor ve sisteme tanımlanıyor. Android’de yüz tanıma ile uygulama kilitleme işlemini ayarlayana kadar desen kilidi geçerli oluyor. Artık uygulamanın ana ekranına geçebiliriz. Yüzünüz algılanmazsa desen ile şifrenizi açabiliyorsunuz. Bazen ışık koşullarına bağlı böyle şeyler olabiliyor. O yüzden bir dip not olarak ekleyelim.

Android Yüz Tanıma İle Uygulama Kilitleme (3)

Android’de yüz tanıma ile uygulama kilitleme uygulamasında yüz tanıma haricinde parmak izi ile kilitleme seçeneği de var. Elbette bunu kullanabilmek için akıllı telefonunuzda parmak izi okuyucu olması gerekiyor. Altta kilitlenmiş uygulamaları ve kilitleyebileceğiniz uygulamaları görebiliyorsunuz. Bildirim kilidi ve Arama kilidi özellikleri ile gizliliği bir adım daha öteye taşımak mümkün. Ayrıca Kasa seçeneğini de sevdiğimizi söyleyelim. Fotoğrafları ve videoları seçerek buraya ekleyebilir ve yine yüz tanımaya bağlı olarak açabilirsiniz. Yüz tanıma için küçük bir eklenti indirilmesi gerekiyor.

Android Yüz Tanıma İle Uygulama Kilitleme (4)

Android’de yüz tanıma ile uygulama kilitleme uygulamasının yüz tanıma özelliğini kullanabilmek için 4.1 MB’lık bir eklenti indiriyoruz. Pek fazla zaman almıyor. Sonrasında yüz tanıma özelliği kullanıma hazır hale geliyor.

Android Yüz Tanıma İle Uygulama Kilitleme (5)

Artık Android’de yüz tanıma ile uygulama kilitleme işlemini kullanmaya hazırız. Uygulamaya yüz örneklerimizi verebiliriz. Daha sonra uygulama bizi tanır hale gelecek. Eğer gerekiyorsa ikinci bir yüzü de yetkili olarak atayabiliyorsunuz. Bu eşiniz olabilir veya iş adamıysanız asistanınızı tanımlayabilirsiniz.

Android Yüz Tanıma İle Uygulama Kilitleme (6)

Android’de yüz tanıma ile uygulama kilitleme uygulamasına yüzleri ekliyoruz. Burada karanlıkta da uygulamanın kullanılabileceğine ait bir seçenek var. Açıkçası yüz tanıma performansı karanlıkta düşüyor ve bu kamera kalitenizle de etkili. İkinci seçenek şart değil. Üçüncü seçenek ise keyifli bir detayı içeriyor. Kendi fotoğrafınızı arkadaşlarınızın fotoğrafları ile veya ünlülerle kıyaslayıp ne kadarlık bir benzerlik yüzdesi olduğuna bakabiliyor, sosyal medya ortamlarında paylaşabiliyorsunuz. Artık yüz tanıma sistemimiz kuruldu.

Android Yüz Tanıma İle Uygulama Kilitleme (7)

Android’de yüz tanıma ile uygulama kilitleme uygulamamız hızlı çalışıyor. Bu da oldukça keyifli bir nokta. Acilen korumalı bir yeri açtığımızda 1 saniye içinde yüz tanıma gerçekleşiyor. Üstelik yüzünüzü tam olarak oturtmanız da gerekmiyor. O sizi kolaylıkla algılıyor. Biz oldukça beğendik ve kullanmaya başladık. Size de tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Android için en iyi gökyüzü / uzay gözlem uygulamaları