Kategoriler
Apps & Oyunlar

Venezuela’da Pokemon GO Oynamak Cesaret İster

Her gün 3,000’den fazla cep telefonunun çalındığı Venezuela‘da, etrafta elde bir cep telefonuyla yürümek yapılabilecek en yanlış şeylerden biri.

Venezuela’da Pokemon GO Oynamak

Ülkenin başkenti Karakas‘ın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan “Lider” hırsızlık ve gasp olaylarının yoğun olarak yaşandığı kentin en düşük gelirli bölgesinde bulunuyor. Diğer taraftan etrafında Pokemon GO’nun en nadir Pokemon’larının çıktığı bir gym‘de tıpkı bu noktada yer alıyor.

“Lider” alışveriş merkezi bu anlamda Pokemon GO severlerin ellerinde cep telefonlarıyla yürümekten çekindikleri bir yer. Öyle ki mağazanın güvenlik görevlisine göre gün içerisinde yalnızca iki ya da üç kişi Pokemon GO oynamaya cesaret ediyor ve bunu yaparken de mağaza girişine olabildiğince yakın şekilde duruyorlarmış.

Venezuela'da Pokemon GO Oynamak

Lider’in bulunduğu bölge ülkedeki tablonun yalnızca bir parçası. Zira yetkililere göre Venezuela’da Pokemon GO gibi bir oyunu oynamak oldukça yanlış bir fikir. Çünkü ülkede yaşanılan cinayetlerin birçoğu hırsızlık esnasında gerçekleşiyor. Yalnızca geçtiğimiz yıl Venezuela’da 27,875 insan öldürülmüş. Bu istatistik 1999’da, Hugo Chavez’in devlet başkanlığı görevini yürüttüğü yıl 4,550 olarak kayıtlara geçmiş.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi

Ülkede yapılan anket sonuçlarına göre halkın yalnızca %14‘ü geceleri tek başına yürüdüklerinde güvende olduklarını söylüyor. Bu aynı zamanda dünyadaki en düşük ülke istatistiği. Öyle ki savaşın hüküm sürdüğü Suriye ve Afganistan‘da bu %32 olarak oylanmış.

Ülkede bu tablonun sonucu olarak diğer herkes gibi Pokemon GO oynamak isteyen insanlar bunu ya araçlarının içerisinde ya da kapalı alanlarda yaptıklarını söylüyorlar. Ancak bu aynı zamanda oyunu normal olarak oynama şanslarını da yok eden bir şey. Çünkü gym, pokestop ve egg gibi ögeleri kullanmak için çoğu zaman açık alanda bulunmak gerekiyor.

Venezuela'da Pokemon GO Oynamak

Ülkedeki bu şiddet ve halkın büyük çoğunluğunun kendilerini evlerinde dahi güvende hissetmiyor oluşu, birçok kesimin ülkeyi terketmek istemelerine yol açmış. Ülkedeki mağazalar dahi geleneksel şekilde 21:00‘da kapanmak yerine artık 20:00 ve hatta 19:00‘da kapatmak zorunda kalıyor. Salonlar film gösterimlerini en geç 22:00 olacak şekilde ayarlıyor. Ülkedeki 17 yıllık Chavizm yönetiminde hükümet 16 farklı İçişleri Bakanı atarken bunların 12’si Venezuela Ulusal Ordusu içerisinden seçilmiş.