Kategoriler
Apps & Oyunlar

Pokemon GO’da Hile Kullananlara Kalıcı Ban Uygulanmaya Başlandı

Pokemon GO geliştiricisi Niatic artık “hile yaptığı açık olan” kullanıcılara kalıcı ban uyguluyor. Şirket dün gece blog sayfası üzerinde paylaştığı yazıda bunu resmi bir şekilde dile getirdi.

Pokemon GO’da Hile Kullananlara Kalıcı Ban

Pokemon GO'da Hile Kullananlara Kalıcı Ban

Açıklamaya bakılırsa Niantic‘in böyle bir karar almasındaki en büyük gerekçe oyuncular arasındaki adaletsizliği ortadan kaldırmakmış. Buradan yola çıkarak şirket hile yaptığı açıkça ortada olan kullanıcıların hesaplarını kalıcı olarak kapatacaklarını bildirdi. Yani “perma-ban” ile yasaklanmanın geri dönüşü bulunmayacak. Niantic’in bu kararı Pokemon GO bot geliştiricilerinin şirket tarafından davaya mağruz kaldıklarını bildirmelerinden yaklaşık 1 hafta sonra geldi.

Necronomicon gibi NecroBot benzeri bot yazılımlarının geliştiricileri uygulamalarını kapatmaya başladılar. Bu bot yazılımları genellikle basit bir GPS şaşırtma tekniğini kullanıyorlardı ve Niantic’in bu yazılımları kullananlara karşı aldığı tedbirler çoğunlukla geçici bir ban’den öteye gitmemişti. Ancak bu artık böyle olmayacak. Eğer hesabınızı seviyorsanız bot kullanmayı bırakmak en doğrusu olabilir.

Oyuncular tarafından gelen raporlara göre aslında Niantic geçen haftadan bu yana kalıcı ban uygulamaya başlamış. Bot kullanarak ban’lendiğini söyleyen birçok oyuncu var. Tabii ban’ler yalnızca bunlarla sınırlı değil. Oyunda adil olmayan avantaj sağlayan her türlü üçüncü parti uygulamayı kullanmak ban nedeni sayılacak. Niantic oyun tüm dünyada yayınlamadan önce hata ve hilelerden arındırılmasını istiyordu. Bu da bunun ilk aşaması gibi görünüyor.