Kategoriler
Apps & Oyunlar

Tek Bir Adam Ülkenin Pokemon GO’dan Ban’lenmesine Neden Oldu

Pokemon GO‘yu çevreleyen en büyük sorunlardan biri bot programları ve bunları kullanmanın oyunculara verdiği adaletsiz avantajlardı. Özellikle oyuncular arası çekişmenin bu kadar önemli olduğu bir oyunda bu tarz araçları kullanmanın ne kadar doğru olduğu tartışma konusuydu.

Ülkenin Pokemon GO’dan Ban’lenmesine Neden Oldu

Ülkenin Pokemon GO'dan Ban'lenmesine Neden Oldu

Bildiğiniz gibi Niantic geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada bot kullanmanın artık kalıcı ban ile sonuçlanacağını duyurmuştu. Bunun ilk etkilerini geçen hafta görmeye başlamıştık. Oyuncular sadece bot kullandıklarını ve hesaplarını kalıcı olarak ban’lenmiş bulduklarını bildirmeye başlamışlardı.

Niantic bot kullananları ban’lemek için artık otomatik bir sistem kullanıyor. Bu sistemden nasibini alan ilk oyuncular yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Reddit.com/r/pokemongodev topluluğuna üye bir kullanıcının yeni ban sistemini test etmek adına yaptığı bir takım girişimler tüm ülkenin oyundan yasaklanmasına neden oldu. Peki bu nasıl olur? Nasıl bir kişi bir ülkenin oyundan ban’lenmesine sebep olabilir?

Topluluk üyesi kişinin özellikle IP ban sistemi üzerinde yapmaya çalıştığı testler bu olaya neden olan ilk adımdı. Kullanıcı önce elindeki çok sayıda SIM kartın yardımıyla Pokemon GO sunucuları üzerinde eşzamanlı taramalar başlattı. Bu PokeVision gibi uygulamaların Pokemon noktalarını görüntülemede kullandıkları teknikle benzerdi. Tüm taramalar Proximus isimli cep telefonu şirketi tarafından kullanılan bir ulusal IP adresi üzerinden yapılıyordu. Proximus aynı zamanda Belçika’nın en büyük cep telefonu servis sağlayıcısıdır.

Kullanıcı her ne kadar başta taramaların oldukça başarılı gittiğini belirtse de kısa süre sonra Niantic şahsın IP adresini bularak kalıcı olarak yasaklama yoluna gitti. Ancak IP adresinin yasaklanması olayı otomatik olarak Proximus servis sağlayıcısını kullanan bütün kişilerin ban’lenmesine doğru götürdü. Çünkü Proximus’un ulusal IP adresini ban’lemek demek kullanıcıların mobil verilerini kullanarak oyuna erişmelerine engel olmak demekti. Sorunun ana kaynağı testleri yapan kişinin özel ya da şahsi bir IP adresi değil ulusal bir IP adresi kullanıyor oluşunun farkında olmamasıydı.

Ancak bu olay ilk kez görülüyor değil. Daha önce Brezilya benzer bir IP ban’in ardından oyuna erişimi birkaç saatliğine kaybetmişti. Ancak Belçika için durum aynı görünmüyor. Proximus’u kullanan milyonlarca kişi hala oyuna erişemediklerini belirtiyorlar. Olayın boyutunun komikliği bir yana dursun, Pokemon GO’nun IP ban konusunda bazı ciddi önlemler alması gerektiği anlaşılıyor.