Kategoriler
Apps & Oyunlar

Öğrencilerin İlgisini Pokemon GO İle Çekmeye Çalışan Öğretmen

Teksas Round Rock‘taki Teravista İlköğretim Okulu‘nda çalışan öğretmen Stephenie Stoebe öğrencilerini bu yıl 4. sınıfta okutacak. Öğretmen bu yaz boyunca popüler sanal gerçeklik oyunu Pokemon GO‘yu uzun süreler boyunca oynamış ve oyunun popülaritesini sınıfta öğrencilerine bir şeyler öğretmekte bir koz olarak kullanmayı planlıyor.

Stoebe Pokemon GO oynarken oyunun çeşitli dersler açısından işlevsel olduğunun farkına varmış. Bilindiği gibi oyunda amaç yeni Pokemon’lar yakalamak, mücadelelerden galip çıkmak, yaratıkları evrimleştirmek ve daha güçlü Pokemon’lar elde etmek. Stoebe bunun gerçek hayattaki mücadelemizle uyuştuğunu düşünüyor.

Öğrencilerin İlgisini Pokemon GO İle Çekmeye Çalışan Öğretmen 1

Yazma (writing) konusu olarak öğrencilerin kendi istedikleri gibi Pokemon kartları oluşturmaları ve bunların nasıl evrimleşeceklerini belirlemelerini istemeyi tasarlıyor. Oyunun Matematik dersinde de yararlı olması olası. Stoebe bu durumda “Yaratığınızı bir üst seviyeye taşımak / evrimleştirmek için çok sayıda candy’e ihtiyaç duymaktasınız. Peki onları evrimleştirmek için sırasıyla kaç tane Pokemon yakalamanız gerekecek?” gibi sorular oluşturabileceğini söylüyor. Eski öğrencisi ve oyun arkadaşı Alex Santiago da planı olumlu bulmuş.

İlginizi Çekebilir:  İyi Bir Oyun Bilgisayarı Nasıl Olmalı?

Tabii oyunun özellikle ilköğretim okullarında dikkat dağıtıcı bir unsur ya da sorun oluşturma potansiyeli de var ve okullar henüz eğitime başlamadığı için bu konuda kesin bir şeyler söylemek zor. Stoebe’nin okulu Wi-Fi ağında oyunu engellemiş, kampüste Pokestop olmadığı da belirtilmekte.