Kategoriler
Apps & Oyunlar

Pokemon GO Tarih Öğretiminde Nasıl Kullanılıyor?

Amerika Birleşik Devletleri – Virginia‘daki Colonial Williamsburg canlı tarih müzesinde eskiden Amerikan Devrimi kutlanırdı; müze artık Perşembe günleri farklı türde bir devrim, “Pokemon GO Devrimi” kutlamalarına ev sahipliği yapıyor. Colonial Williamsburg Perşembe günü kapılarını yaklaşık 400 kişilik Pokemon GO oyuncusu grubuna açtı, eğitimli rehberler tarihi konuları Pokemon temalı bir tur ile ziyaretçilere aktardı.

Pokemon GO Tarih Öğretiminde Nasıl Kullanılıyor 1

Pokemon GO Tarih Öğretiminde Nasıl Kullanılıyor?

Perşembe günleri düzenlenen etkinliği planlayan Sosyal Medya İçerik Stratejisti Jess Ross konum tabanlı sanal gerçeklik oyunu Android ve iOS için kullanıma sunulduğunda yüzlerce oyuncunun ellerinde akıllı telefonlarıyla müzeye geldiğini belirtiyor. Oyuncuların sevimli yaratıkları elde etmek için müzeye gelmelerinin tarih öğretimi için bir fırsat olabileceği fikrinin uyanması herhalde zor olmasa gerek.

Etkinlik East Duke of Gloucester Caddesi’ndeki Shield’s Tavern’deki bir piknik ile başlıyor. Burada oyuncular dahil oldukları Pokemon takımının temasındaki içecekleri tadıyor. Örneğin Team Instinct‘teki oyunculara sarıMystic‘tekilere mavi ve Valor‘dakilere kırmızı renkli içecekler sunuluyor.

Pokemon tutkunları daha sonra iki gruba ayrılıyor, canlı tarih müzesindeki önemli noktaları ziyaret ediyor. Elbette Capitol binası ve Chowning Street Tavern gibi Pokestop lokasyonlarından geçmeyi ihmal etmiyorlar. Etkinlikte dört adet Gym‘e gidilmesi de söz konusu.

Pokemon GO gibi bir oyunun insanları müzelere çekmek için kullanılması şüphesiz sıradışı değil. Hatırlayacağınız üzere ABD ve Avrupa‘nın çeşitli bölgelerinde Pokemon GO turlarının düzenlendiği haberini daha önce sizlerle paylaşmıştık.