Kategoriler
Konular

iPhone’da Yer Almayan Sekiz Android 7.0 Nougat Özelliği

iPhone’da Yer Almayan 8 Android 7.0 Nougat Özelliği ile sizlerleyiz. Android’in yeni majör sürümü artık bizlerle ve hayli sağlam bir imaj çiziyor. Akıllı telefonu Android 7.0 Nougat‘a terfi eden kullanıcılar şüphesiz mutlu olacaklardır. Android’in yeni versiyonunda sunulan bazı özellikler bu işletim sistemini Apple’ın iOS’inden ayırıyor. Dilerseniz iPhone’da Yer Almayan 8 Android 7.0 Nougat Özelliği nelermiş hep birlikte görelim.

iPhone’da Yer Almayan Sekiz Android 7.0 Nougat Özelliği

Android’in yeni “multi-window” yani çoklu pencere özelliği sayesinde iki uygulamayı aynı anda, bir arada çalıştırabiliyorsunuz. Üstelik bu özellik hem tablette hem de akıllı telefonlarda mevcut. Bu özellikten faydalanmak için bir uygulama açıkken son uygulamalar butonuna basılı tutun, ardından başka bir uygulama seçin ve ekrana kaydırın. Apple benzer bir özelliği geçen yıl iOS 9‘da sunmuştu ancak bu özellik yalnızca iPad’lerde etkin.

iPhone'da Yer Almayan 8 Android 7.0 Nougat Özelliği 1

“Ayarlar” (Settings) menüsündeki “Erişebilirlik” (Accessibility) seçeneğinden arayüz boyutu değiştirilebiliyor. Burada Android arayüzünün tamamının daha geniş şekilde ölçeklendirilmesi söz konusu. “Küçük” (Small) seçeneğini işaretlediğinizde ekranda daha fazla bilginin görüntülendiğini fark edeceksiniz. iOS’te benzer bir yakınlaştırma özelliği var ancak ögeleri azaltıyor.

iPhone'da Yer Almayan 8 Android 7.0 Nougat Özelliği 2

Çoklu uygulama özelliği aktifken son uygulamalar butonuna art arda iki defa dokunduğunuzda daha önce kullandığınız iki uygulama ekranda hızlı şekilde beliriyor. Bu işlem iOS‘te biraz daha zorlu, ana ekran butonuna çift dokunduktan sonra ekranda konumlandırılacak uygulamaları elle seçmeniz gerekiyor.

iPhone'da Yer Almayan 8 Android 7.0 Nougat Özelliği 3

Android Nougat işletim sisteminin “Quick Settings” (Hızlı Ayarlar) menüsünde kullanıcılara daha fazla kontrol imkanı sunuluyor. Burada bir “Edit” (Düzenle) seçeneği var, “Wi-Fi”, “Konum”, “Hücresel Veri”, “Pil” gibi kısayollar için düzenlemeler yapabiliyorsunuz.

iPhone'da Yer Almayan 8 Android 7.0 Nougat Özelliği 4

Artık bildirim panelinin yanı sıra görüntülenecek kısayollar da düzenlenebiliyor. Geliştiricilere kendi kısayollarını oluşturma şansı da sağlanmış durumda, yani gelecekte bu alan üzerinde özelleştirmelerle karşılaşacağız.

iPhone'da Yer Almayan 8 Android 7.0 Nougat Özelliği 5

Android 7.0 Nougat’ın “Settings” (Ayarlar) menüsünde seçeneklerle ilgili daha fazla bilgiye yer veriliyor. Bu sayede menüye girdiğinizde birkaç dokunma hareketi yapmadan edinmek isteyebileceğiniz bazı bilgileri hızlı şekilde görebiliyorsunuz. Çok büyük bir olay değil ancak hayatı kolaylaştıran küçük bir detay.

iPhone'da Yer Almayan 8 Android 7.0 Nougat Özelliği 6

Dışarı kaydırma hareketiyle görüntülenen yeni menü ile tüm Android ayarlarına hızlı şekilde erişmek mümkün.

iPhone'da Yer Almayan 8 Android 7.0 Nougat Özelliği 7

Nougat aynı zamanda Google’ın yeni VR platformu Daydream‘i destekliyor. Şu an kullanılabilir durumda değil ancak gelecekte Android telefonlardaki VR çalışmalarının standartlara ulaşmasında rol oynayacak. Apple yetkilileri geçmişte VR konusundaki görüşlerini ifade etmişti, mobil platformda VR konusuna meraklı olan kullanıcıların Android’i tercih etmesi mantıklı görünüyor.

iPhone'da Yer Almayan 8 Android 7.0 Nougat Özelliği 8