Kategoriler
Rehberler

Android’de Acil Arama Butonunu Kaldırmak

Akıllı telefonların kilit ekranlarında yer alan Acil Arama butonu sayesinde ekran kilidini açmadan daha önceden belirlenmiş bir numaraya çağrı yapılabiliyor. Tuşun çalışma fonksiyonu itibariyle tek bir dokunuş o numaranın aranması için yeterli oluyor. Ancak Acil Arama tuşunu Android kilit ekranından kaldırmak isterseniz bunun kolay bir yolu var.

Acil Arama Butonunu Kaldırmak

Bu iki farklı yöntem ile yapılabiliyor. Şimdi bahsedeceğimiz yöntem root olmadan çalışıyor. İkinci yöntemi uygulamak isterseniz root erişimi gerekiyor. Root erişimi için kullanabileceğiniz araçları şuradaki yazımızda bulabilirsiniz. Size hangisi kolay geliyorsa onu tercih edebilirsiniz.

Root Olmadan

Önce Google Play mağazasına giderek Hi Locker – Your Lock Screen isimli ücretsiz kilit ekranı uygulamasını indirelim.

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.appplus.hilocker&hl=tr

Ardından uygulamayı çalıştırdıktan sonra varsayılan kilit ekranının yerine geçmesi için istenen izinleri verelim. Bu eğer başka bir kilit ekranı uygulaması varsa onu devre dışı bırakacak.

Uygulama bir kez aktifleştikten sonra artık kilit ekranında herhangi bir Acil Arama butonunun bulunmadığını göreceksiniz. Kendisi aynı zamanda birkaç kullanışlı özellik ile geliyor. Bunlara dilerseniz menü içerisinden göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 13s / iPhone 14 modelleri, fiyatı, teknik özellikleri

Root ile

Eğer Android cihazınız root edilmişse Xposed yükleyicisini indirerek işe başlayalım. Bu yükleyicinin yalnızca root erişimi ile çalıştığını tekrar belirtelim.

Xposed’ı açarak arama kısmına Lockscreen Tweak Box yazarak çıkan modülü cihazınıza indirin. Bu modülü kullanmanın bir güzel tarafı ise kilit ekranınızı herhangi bir üçüncü parti uygulama ile modifiye etmeniz gerekmiyor. Yani varsayılan kilit ekranı görünümünü korumuş olacaksınız.

Acil Arama Butonunu Kaldırmak

Modül bir kez yüklendikten sonra çalıştırdığınızda karşınıza aralarında Hiding Emergency Call seçeneğinin de bulunduğu küçük bir menü gelecek. Bu seçeneğinin yanındaki işaret kaldırmanız Acil Arama butonunun gizlenmesi için yeterli olacak.

Android’de Acil Arama butonunu kaldırmak hakkında bilmeniz gerekenler bunlardı. Siz de bu adımları takip ederek çok kolay bir şekilde bu butonun kilit ekranınızda görünmesini engelleyebilirsiniz. Sorularınız için bu sayfayı ya da akillitelefon.com/forum adresimizi kullanmayı unutmayın.