Kategoriler
Apps & Oyunlar

iOS 10: iMessage’da Baloncuk Efektinin Kaybolması

iOS tarafında özellikle daha hızlı ve pratik yapısıyla zaman zaman WhatsApp‘ın önüne geçmeyi başarabilen iMessage servisi işletim sistemine gelen en son güncelleme ile bazı yeni özelliklere sahip olmuştu. Bunlardan biri de uygulamaya renkli bir hava katan baloncuk efektiydi. Bu animasyonlu mesaj gönderme yani baloncuk efektinin iMessage’da kaybolması aynı zamanda yeni işletim sisteminin bulgularından biri.

iMessage’da Baloncuk Efektinin Kaybolması

Animasyonlara farklı renkler de eklemeye yarayan bu özelliği geri getirmek için yapılabilecek iki farklı şey bulunuyor. Şimdi bunlardan ilkini görelim.

Hareketi Azalt Özelliğini Kapatın

Hareketi Azalt açık durumdayken uygulama ikonlarındaki paralaks efekti dahil olmak üzere kullanıcı arayüzündeki hareketi azaltıyor. Ancak bilindiği kadarıyla bu özellik açık durumdayken baloncuk efekti çalışmıyor.

iMessage'da Baloncuk Efektinin Kaybolması

Bütün iOS’lerde Ayarlar‘dan erişilebilen bu özelliği devre dışı bırakmak için Genel sekmesine geçerek Erişilebilirlik başlığına dokunun. Ardından karşınıza gelen listeden Hareketi Azalt seçeneğinin yanındaki tuşu kapalı konuma getirin.

Bu adımları takip ettikten sonra son olarak cihazınızı yeniden başlatın. Bunun için ekran kilidi tuşu ile home tuşuna aynı anda basılı tutarak birkaç saniye bekleyin. Cihazınız baştan başladıktan sonra sorun ortadan kalkacaktır.

Ayarları Sıfırlayın

Eğer ilk çözüm bir şekilde işe yaramadıysa, telefon ayarlarınızı sıfırlamayı deneyin. Bu yöntem yalnızca telefonunuzda yaptığınız ayar değişikliklerini kapsadığından cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmez.

iMessage'da Baloncuk Efektinin Kaybolması

iPhone’da telefon ayarlarını sıfırlamak için Ayarlar uygulaması açılır ve ardından Genel sekmesinden Sıfırla seçeneğine dokunarak Tüm Ayarları Sıfırla demek yeterli olur. Bu işlemlerin ardından sorun çözülecektir.