Kategoriler
Konular

Android İçin Gelişmiş Hesap Makineleri

Telefonunuzdaki mevcut hesap makinesinden memnun değilseniz, şimdi yazımızda yer vereceğimiz alternatiflere göz atarak seçiminizi yapabilirsiniz. Bu uygulamalar Android marketten ücretsiz olarak indirilebiliyorlar ve gelişmiş özelliklere sahipler.

Gelişmiş Hesap Makineleri

Google’dan “Hesap Makinesi”

İlk çözümlerden biri şüphesiz Google‘dan geliyor. Google uygulamalarında dikkat dağıtmayan net tasarımlar kullanmayı seven bir firma. Tasarlamış olduğu Hesap Makinesi de bunu oldukça iyi yansıtıyor. Öne çıkan bir özelliği de siz yazarken hesaplıyor olması. Yani her seferinde eşittir butonunu basmanız gerekmiyor.

Ekranın sağ tarafından sürüklediğinizde daha karmaşık fonksiyonlara erişilebiliyorsunuz. Aynı zamanda en üste dokunarak Android‘in klasikleşmiş üç nokta biçimli ayar butonunu getirebiliyor ve bununla ondalık sayıları kesirli sayılara çevirebiliyorsunuz.

En güzel yanı ise tamamen ücretsiz olmasının yanında reklam da barındırmaması. Zaten Google’ın tasarladığı bir uygulamada Google reklamı kullanması garip olurdu.

Calculator ++

Eğer Google Hesap Makinesi’nde aradığınız özellikler yoksa bir de Calculator++ uygulamasını deneyin. Basit hesaplamaların yapıldığı pratik bir modun yanı sıra mühendislik seviyesinde hesaplamalar yapmaya yarayan gelişmiş bir moda da sahip. Diğer uygulamalara kıyasla üst düzey fonksiyonlar sunan Calculator++ hesaplamaların bir geçmişini de tutuyor.

Uygulama ücretsiz olmasının yanında farklı tema seçeneklerine de sahip. Ana ekrana yerleşen bir widget da sunuyor. İçerisinde reklam barındırıyor ancak ücretli versiyon satın alındığında reklamlar ortadan kalkıyor.

Asus’dan “Hesap Makinesi”

Birçok telefon üreticisi cihazlarında günlük işleri yerine getirebilen hesap makineleri sunar. Gelişmiş çözümler üreten firmalar ise bunu haliyle kendi cihazlarının dışarısına çıkarmazlar. Ancak Asus bu konuda farklı bir adım atarak geliştirmiş olduğu hesap makinesini Android 4.1 ve yukarısında çalışacak şekilde Google Play’de sunmuş.

Uygulama gerektiğinde hızlı erişim sağlayan küçük bir ekran penceresine dönüşebiliyor. Diğer iki uygulamadan farklı olarak hem para birimi hem de matematiksel birim dönüştürme özelliğine sahip.

ClevCalc

ClevCalc gelişmiş çözümler arayanlar için iyi bir seçenek. Bir hesap makinesinde aranabilecek tüm özelliklere sahip ve buna ek olarak farklı tema tasarımları ile geliyor. Ancak işin kötü tarafı uygulamada çıkan reklamları kaldırmak için herhangi bir ücretli versiyon sunulmamış. Zengin özelliklerini gölgeleyen tek şey bu olmuş. Türkçe dil seçeneği ile geldiğini belirtelim.

Desmos Graphing Calculator

Eğer hesaplamalarınızı grafiklere dökmek istiyor ve bunları oluşturacağınız kişisel bir hesapta saklamak istiyorsanız Desmos Graphing Calculator t

am size göre. Hesabınızla eşitlenen grafikleri diğer cihazlarınızdan görüntüleyebiliyorsunuz. Tüm bunlara bir artı da ücretsiz olmasının yanında reklam barındırmaması.