Kategoriler
Rehberler

iOS 10’da Müzikler İçin Depolama Alanını Optimize Etmek

Bir süre önce özellikle iOS 9 kullanıcılarının şikayetçi olduğu müziklerin kendiliğinden kaybolması sorunu görünüşe göre iOS 10‘a bir özellik olarak eklenmiş. Bu özelliği kullanarak uzun süre dinlenmemiş olan müziklerin iPad ya da iPhone’dan otomatik olarak silinmesini sağlayabiliyorsunuz.

Müzikler İçin Depolama Alanını Optimize Etmek

Optimize Depolama isimli bu seçenek iOS 10 ile ekosisteme dahil oldu. Yaptığı şey ise, kullanıcıya müzikleri için ayırmak istediği alanı seçme şansı vermek. Böylece ayrılan alan aşılırsa bir süredir dinlememiş olan müzikler silinerek yenilerine yer açılıyor.

Görünüşe bakılırsa bu özellik iOS 9’da da bulunuyor ancak gizlice çalıştığı söylenebilir. Çünkü kullanıcılar uzun zamandır dinlemedikleri albümlerin cihazlarından sessizce silindiğini bildiriyordu. Bu hala devam etmekte ancak iOS 10’daki gibi herhangi bir kontrol seçeneği bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da bildirimlerin gecikmesi ve çözüm önerileri
Müzikler İçin Depolama Alanını Optimize Etmek
  • iOS cihazınızdan Ayarlar uygulamasını çalıştırın ve listeden Müzik başlığını seçin.
  • Ardından sayfayı aşağı kaydırarak İndirilen Müzik’e dokunun.
  • Buradan Optimize Depolama özelliğini aktif hale getirin. Son olaraksa müzikleriniz için ayırmak istediğiniz depolama alanını seçin.

Depolama alanı seçenekleri 5‘e ayrılmış. İlk seçenek telefonunuzun dahili hafızası el verdiğince müzik barındırmanızı sağlıyor. Diğer seçeneklerin yanında ise tahmini kaç şarkı saklanabileceği gösteriliyor. Seçiminizi yaptıktan sonra iOS 10’un kullanılmayan müzikleri silebileceğini unutmayın. Özelliği kapatmak ya da depolama alanını değiştirmek için farklı bir adım gerekmiyor.