Kategoriler
Rehberler

Android 7.0’da İkon Boyutunu Değiştirme

Daha yüksek ekran çözünürlüğü piksel yoğunluğunu artırdığından aynı alan içinde daha fazla nesnenin görünmesini sağlar. Bu nedenle daha büyük çözünürlükler daha fazla içeriğin yanında daha küçük uygulama ikonları ve yazı boyutları anlamına geliyor. Android 7.0‘da bu sebeple ekrana zum yapmaya yarayan faydalı bir özellik ile donatılmış.

İkon Boyutunu Ayarlama

Android 7.0 Nougat’ta ikon ve yazı boyutlarını ayarlamak için şu adımları izlemek yeterli olacak:

  • Önce cihazınızdan Ayarlar uygulamasını çalıştırın.
  • Ardından karşınıza çıkan listeyi aşağı kaydırarak Ekran seçeneğine dokunun.
  • Ekran boyutu serbestçe ayarlanabildiği gibi doğrudan seçilebilen beş seçenek ile geliyor. Bunlar genelde küçük, varsayılan, geniş, daha geniş ve en geniş isimleriyle sıralanıyorlar.

Kaydırma çubuğu kullanılarak bu seçenekler arasında geçiş yapılabiliyor. Ardından Önizle butonu ile yazı ve çizimlerin ekrana nasıl yansıdığı görülebiliyor.

İkon Boyutunu Ayarlama

Kaydırma çubuğu bu şekilde ekran boyutunu değiştiriyor. Geriye yapılacak tek şey ise değişiklikleri uygulamak oluyor. Ekran boyutu değiştikten sonra yazılar başta olmak üzere birçok ekran elementinin belirgin şekilde değiştiğini farkedeceksiniz. Aynı zamanda Google’ın bütün Android’lerde ana ekranda sunduğu hızlı arama özelliğinin diğer ikonlara ayak uydurmak adına küçüleceğini de belirtelim.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?

Ancak kazandığımızın yanında bu o kadar da önemli değil. Eğer ikonların aynı kalmasını ancak yazı fontunun büyümesini istiyorsanız yine Ayarlar uygulamasının içerisinde bulunan Yazı Boyutu seçeneğini kullanmayı unutmayın. Daha fazla sorunuz için akillitelefon.com/forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.