Kategoriler
Rehberler

Android veya iOS’de Fotoğrafın EXIF Bilgisini Silmek

Android ya da iOS kullanarak herhangi bir ortamda kaydedilmiş fotoğrafların EXIF bilgisini silmek mümkün. Bu sayede fotoğrafın nerede kaydedildiği gibi detayları kaldırmak ya da değiştirmek çok kolay.

Fotoğrafın EXIF Bilgisini Silmek

Fotoğrafın kaydedilme tarihi, lokasyonu ve kaydedildiği kamera gibi bilgiler EXIF denilen veri paketinin içerisinde saklanır ve fotoğraf taşınırken bu bilgiler de beraberinde aktarılır. Yalnızca WhatsApp, FB ve Twitter gibi platformlara yüklenen fotoğraflarla için istisnalar mevcut. EXIF’i silmek ya da görüntülemek içinse aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacak.

Android’de

Bu adımı uygulamak için model farketmeksizin yalnızca bir Android cihazına ihtiyacınız olacak. Çünkü bahsedeceğimiz uygulama tüm Android’lerde çalışıyor ve kullanması oldukça basit; Photo Exif Editor. Kendisi ücretsiz ve isminden anlaşıldığı gibi fotoğrafların EXIF bilgisini düzenlemeye yarıyor. Uygulamayı yükleyin ve kolay bir şekilde fotoğrafın bilgilerini görüntüleyin veya silin.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.xnano.android.photoexifeditor&hl=tr

iOS’de

Yukarıda yer verdiğimiz çözüm yalnızca Android için çalışıyordu. Şimdiyse iOS‘e özel bir yöntemden bahsedelim. iOS’de iki farklı uygulama bizleri bekliyor. Bunlar MetaData Remover ve Metapho. Bu uygulamalardan birini kullanarak EXIF bilgisini görüntülemek istediğiniz fotoğrafı açmanız yeterli olacak. Daha sonra dilerseniz EXIF’i silmeyi seçebilirsiniz.

https://apps.apple.com/us/app/photo-video-metadata-remover/id1079710135

Gördüğünüz gibi iOS ya da Android‘i kullanarak herhangi bir fotoğrafın EXIF verilerini görüntüleyebilir ve bunları fotoğraftan kalıcı olarak silebilirsiniz. Konu hakkında daha fazla sorunuz için akillitelefon.com/forum adresini ziyaret etmeyi unutmayın.