Kategoriler
Rehberler

iOS 10’da Yatma Zamanı Alarmı Nasıl Çalışır?

iOS 10 ile Sağlık ve Saat uygulamalarının her ikisi de yeni özelliklerle güncellendi. Sağlık uygulaması artık Saat uygulamasının yardımıyla kullanıcının uyku düzenini analiz edebiliyor. Zira Saat’e eklenen yeni Yatma Zamanı isimli sekme kişinin her gün belirlenen miktarda uyku çektiğinden emin olmasını sağlıyor. Yatma Zamanı ile önce uykuya gitme rutininizi ve ne kadar saat uyumak istediğinizi belirliyorsunuz. Ardından ne zaman uyanmak istediğiniz ile buna özel bir alarm seçiyorsunuz.

Yatma Zamanı Alarmı

Uygulama uyku saatlerinizde telefonu kullanıp kullanmadığınızı algılayabiliyor ve bunun kaydını tutabiliyor. Böylece uykularınızın bölündüğü saatler hakkında bir istatistiğe sahip oluyorsunuz. Daha önce de belirttiğimiz gibi Sağlık uygulaması bu bilgilere erişebiliyor. Ancak hepsi bu değil. Şimdi Yatma Zamanı‘nın nasıl kullanıldığına değinelim.

Yatma Zamanı Alarmı

Saat‘i çalıştırdıktan sonra alt menüdeki sekmeler içerisinden Yatma Zamanı yazanı seçin. Buradan birkaç ekranın yardımı ile kendinize bir uyku düzeni kuracaksınız. Belirleyeceğiniz düzenin haftanın her günü ya da yalnızca belirli günlerinde aktif olmasını seçebiliyorsunuz.

Yatma Zamanı Alarmı

Başlat butonuna bastıktan sonra uygulama size birkaç soru ile uyku düzeninizi belirleme de yardımcı oluyor. Bunlar saat kaçta uyanmak istediğiniz, yatma zamanı anımsatıcısının belirlenen zamandan ne kadar önce çalışması ve anımsatıcı alarmı gibi seçeneklerden oluşuyor.

Yatma Zamanı Alarmı

Uygulamanın yaptığı şey ise belirlenen bu seçeneklere ne kadar sadık kaldığınızı daha sonra size basit ancak kullanışlı tablolarla göstermek oluyor. Bu tablolar geçmiş günler içerisinde uyku düzeninizin ne kadar değiştiği ya da değişmediği hakkında size bilgiler veriyor. Örneğin, Uyku Tarihçesi isimli tablodaki çubuklar uyuma ve uyanma saatlerinize göre yer değiştiriyorlar. Çubuklar ne kadar hizalıysa o kadar istikrarlı bir uyku düzenine sahip olduğunuzu gösteriyor.

Yatma Zamanı Alarmı

Ayarlarımızı belirledikten sonra aşağıdaki son ekran bizleri karşılıyor. Buradan Yatma Zamanı özelliğini aktifleştirebiliyor veya devre dışı bırakabiliyoruz. Sol üst tarafta yer alan Seçenekler butonu ile daha önceden belirlediğimiz ayarları değiştirebiliyor ve güncel ayarlarımızı ana ekrandaki çember ile inceleyebiliyoruz.

Yatma Zamanı Alarmı

iOS 10‘un yeni Yatma Zamanı fonksiyonu hakkında bilmeniz gerekenler bunlardı. Özellikle düzenli uyku çekmek isteyenler için Apple‘ın tasarladığı kullanışlı bir seçenek olmuş. Konu hakkında daha fazla sorunuz için yorum bırakabilir veya akillitelefon.com/forum adresinden yardım alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da titreşimin çalışmama sorunu ve çözümü