Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android Uyumlu Pokemon GO Rehber Uygulamasında Virüs Bulundu

Kaspersky Labs‘ten güvenlik uzmanlarının açıklamasına göre ‘Guide For Pokémon Go New’ adlı, Android uyumlu Pokemon GO rehber uygulamasında truva atı (trojan) mevcut. Pokemon GO oyununun popülaritesinden faydalanan ve şu ana dek 500.000’den fazla indirme sayısına ulaşan uygulama Google Play uygulama mağazasından kaldırıldı.

Android Uyumlu Pokemon GO Rehber Uygulamasında Virüs Bulundu

Android Uyumlu Pokemon GO Rehber Uygulamasında Virüs Bulundu

Truva atı çok sayıda reklam gösteriyor ve root erişimi sağlanmış Android işletim sistemli akıllı telefonlarda arka plana zararlı dosyalar kaydediyor. Siber suçlular tarafından yönetilen sunuculara bağlantı kurarak enfekte olmuş cihazdan model bilgisi, işletim sistemi versiyonu, ülke, dil ve diğer çeşitli bilgileri sızdırıyor.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?

Cihaz profili belirli kriterleri sağlıyorsa akıllı telefona daha çok sayıda zararlı dosya indiriliyor ve 2012 ile 2015 yılları arasında keşfedilmiş güvenlik açıklarından faydalanılarak çeşitli kodlar aktive ediliyor. Reklam gösteriminin dışında daha tehlikeli uygulamaların cihaza kurulabilmesinin de önü açılıyor.

Truva atı içeren uygulama daha önce de belirttiğimiz gibi Google Play‘den kaldırılmış durumda. Eğer daha önce indirdiyseniz derhal kaldırın ve Kaspersky Labs gibi bir güvenlik firmasının ücretsiz çözümünden faydalanarak virüs taraması gerçekleştirin. Kaspersky Labs’ın bu tehdide “HEUR:Trojan.AndroidOS.Ztorg.ad” adını verdiğini belirtelim.