Kategoriler
Apps & Oyunlar

iOS 10: Mesajlar’da Digital Touch Nasıl Kullanılır?

iOS cephesinde WhatsApp için iyi bir alternatif haline gelen iMessage ya da bildiğimiz adıyla Mesajlar uygulaması iOS 10 ile büyük yenilikler kazanmıştı. Bunlardan biri de Digital Touch adında mesajlarınıza farklı efektler ekleyebileceğiniz bir özellik olmuş. Peki Mesajlar’da Digital Touch özelliği nasıl kullanılıyor?

Mesajlar’da Digital Touch

Digital Touch ilk kez Apple Watch ile ekosisteme dahil edilmişti. Bu özellik sayesinde yazmak istenilen şeyler bir yada iki basit parmak dokunuşu hareketiyle karşıdakine farklı görsellerle aktarılabiliyordu. Digital Touch büyük ses getirdi ve en nihayetinde iOS cihazları için iOS 10’a eklendi.

Mesajlar'da Digital Touch

Daha iyisi ise Digital Touch’ı artık fotoğraf ve videolarda da kullanabiliyor oluşumuz. Özellik aktifken kaydedilen bir görsel ya da albümden seçilen bir video Digital Touch ile süslenerek gönderilebiliyor. Şimdi bu özelliği nasıl basitçe kullanabileceğinizi gösterelim.

Mesajlar'da Digital Touch
  • Ana ekrandan Mesajlar uygulamasını çalıştırarak herhangi bir mesaj ekranına geldiğinizde sol alt köşede (>) işaretini göreceksiniz.
  • Bu işarete bastığınızda ekstra seçenekler karşınıza gelecek. Bunlardan biri de kalp simgeli Digital Touch olacak. Bu özelliği seçerek aktifleştirelim.
  • Digital Touch aktifleştirildiğinde küçük bir pencere açılır. Buradan siyah alanı kullanarak duygularınızı ifade eden hızlı görseller gönderebilirsiniz.
  • Görselleri nasıl göndereceğinizi görmek için siyah alanın sağ tarafına dokunarak büyük ekran moduna geçebilirsiniz. Burada simgelerin oluşturulma biçimleri anlatılıyor.
  • Sol alt köşede ise Kamera simgesi yer alıyor. Buradan herhangi bir görseli üzerinde Digital Touch efektleri ile yollamak mümkün. Video kaydının ise maksimum 10 saniye olduğunu belirtelim.

Özellikte ayrıca bir serbest çizim modu bulunuyor. Büyük bir ekranınız yoksa daha çok basit şekiller göndermek için kullanışlı bir alan olmuş.

Mesajlar'da Digital Touch

iOS 10‘nun Mesajlar uygulamasındaki Digital Touch özelliği hakkında bilinmesi gerekenler bunlardı. Apple Watch’dan esinlenilerek aktarılmış bir özellik olduğunu söylemiştik. Ancak Mesajlar’a renk kattığı doğru.