Kategoriler
Apps & Oyunlar

Merakla Beklenen Ürün: Pokemon GO Plus İnceleme

The Pokemon Company ilk kez geçtiğimiz yıl Pokemon GO’yu duyurduğunda aynı zamanda Pokemon GO Plus cihazından da bahsetmişti. İkonik Pokeball tasarımını Google’ın haritalar dizaynı ile birleştiren cihaz hafif ve ucuz olması adına tamamen plastikten yapılmış. Görevi ise üzerindeki LED ışık sayesinde Pokemon GO oynamayı biraz daha kolay ve keyifli hale getirmek. Zira cihaz oyuncuları bir miktar da olsa ekrana bakarak yürümekten alıkoyacak.

Ürünün yalnızca tek bir işlevi bulunuyor ve bu da Pokemon GO ile senkronize şekilde çalışmak. Yani bir oyun bilekliği olduğu kabul edildiğinde ve kendini belli eden renkleri göz önüne alındığında ürünün herkese ya da her ortama hitap etmeyeceği ortaya çıkıyor. Elbette Pokemon hayranları için bu bilekliği taşımak sorun olmayacaktır ancak insanlara sanal canavarlar peşinde koştuğunuzu belli etmek yerine göre utanç verici olabilir. Neyse ki cihaz cepte taşınarak kullanılabiliyor.

Pokemon GO Plus – Detaylar

pokemon go plus

Bilekliğin ortasına konumlandırılan yarı saydam buton algılanılan nesneye göre farklı renklerde yanabiliyor. Butona basıldığında ise nesne ile etkileşime geçiliyor. Örneğin bir PokeStop ise içerisindeki eşyalar otomatik olarak toplanıyor. Bilekliğin ön yüzünde kemer ya da cebe tutturulmasına yarayan bir klips yer alıyor. Arka tarafı ise rahatça taşınmasını sağlayan kumaş bileklik bağlantısına ayrılmış.

Pokemon GO ile Pokemon GO Plus’ı eşleştirmek için oyunun arayüzünden Ayarlar menüsüne geçip buradan Pokemon GO Plus alt menüsünü bulmanız yeterli olacak. Ardından bilekliğin ortasına yerleştirilen butona bir süre basılı tuttuğunuzda eşleştirme işlemi tamamlanıyor. Android cihazlarda yaşanılan bağlantı sorunları Bluetooth açıp kapatılarak düzeltilebiliyor.

Pokemon GO Plus – Kullanımı

pokemon go plus

Ürün açıkken herhangi bir Pokemon’un yanına yaklaşıldığında titriyor ve yeşil renk ile yanıyor. Butona basıldığında ise yakalama işlemi başlıyor. Eğer başarılı olunursa rengarenk ışığını yakıyor ancak başarısız olunursa kırmızı ile geri bildirim veriyor. PokeStop’a yaklaşıldığında da yine titriyor ve bu kez mavi ışık ile yanıyor. Toplanılan nesnenin sayısına göre ürün bir ya da üç kez titreyerek kullanıcıya bilgi veriyor. Eğer telefonunuz ile bileklik arasındaki bağlantı kaybolursa ürün kırmızı ile yanarak bir kez titriyor. Bu durumda oyunu açarak ana menüden GO Plus butonuna basmak gerekiyor.

Pokemon GO Plus kullanıcıya toplanılan nesne ya da yakalanan Pokemon’la ilgili geniş bilgiler vermiyor. Bunun için telefonunuzu yanınızda taşımanız ve gerektiğinde uygulamayı açmanız gerekiyor. Ancak Android’de bu bilgileri uygulamayı çalıştırmadan bildirim tepsisinde görmek mümkün oluyor. Ürünün bir diğer ilginç yanı ise taşıtla hareket ederken birbirine yakın PokeStop’ların olduğu bir alandan geçtiğinizde butona basmanız bu PokeStop’ların hepsinin tek seferde toplanmasını sağlıyor. Ancak ürün size yalnızca tek bir PokeStop’la ilgili dönüt veriyor.

Pokemon GO Plus – Eksikler

pokemongoplus3

Bileklikte en azından ufak bir ekran olmasını ve bu detayları o ekrandan görmeyi isterdik. Bu sayede çok daha rahat bir kullanım ortamı sunulurdu. Yalnızca Pokemon ve PokeStop bilgilerini değil; örneğin yürünen mesafe gibi yumurta ve Buddy sistemi için gerekli detayları görmek güzel olurdu. Bildiğiniz gibi Pokemon’lar belli kilometre gruplarına ayrılmış durumdalar. Gerekenden fazla yürümeniz aradığınız Pokemon’u kaçırmanıza neden oluyor. Yürünen mesafe bugün Pokemon GO oynayan birçok kullanıcı tarafından merak edilen bir detay.

GO Plus tek bir CR2032 bataryası üzerinden besleniyor. Küçük cihazlar için sıkça kullanılan ucuz ve sıradan bir pil. Arka panelin sökülmesi CR2032’yi ortaya çıkarıyor ve bu gerektiğinde kolayca değiştirilmesini sağlıyor. Pilden bahsetmişken GO Plus kullanmanın telefonun bataryasının hızlıca tükenmesine yol açtığını belirtelim. Telefonun ekranının kapalı olması dahi durumu değiştirmiyor. Eğer telefonu sürekli kullanıyor ve arkaplanda Pokemon GO‘yu açık tutuyorsanız Pokemon GO Plus kullanmak mantıklı olabilir.

Pokemon GO Plus – Değerlendirme

pokemongoplus4

GO Plus ile Pokemon yakalarken temel Pokeball’un kullanıldığını ve Raspberry gibi Pokemon yakalama şansınızı artıran nesnelerin kullanılmadığı bilgisini de verelim. Yani bu bazı özel durumlarda Pokemon’ları kaçırmanıza neden olabilir. Niantic aynı zamanda Apple Watch için bir Pokemon GO uygulaması geliştiriyor ve büyük bir ihtimalle Android Wear da hedefte olacak. O nedenle eğer bu cihazlardan birine sahipseniz GO Plus’ı satın almanıza gerek yok demektir.

Diğer taraftan ürünün düşük fiyatı ve yanında sunduğu geniş fonksiyonelliği düşünüldüğünde Pokemon avına çıkarken yanda taşınması faydalı bir cihaz gibi görünüyor. Özellikle telefon bataryasının hızlıca tükenmesinden şikayetçi olanlar için ufak bir çözüm olacak. Pokemon GO Plus birkaç ay önce çıkışını yapsaydı, muhtemelen daha büyük ses getirirdi ancak şu an ki durumda bunun eskisi kadar etkili olmayacağı öngörülebilir. Kaynak: NintendoLife