Kategoriler
Rehberler

Android: Telefon Ekranındaki Yazıları Büyütme

Bir metin okumanız gerektiğinde gözlük kullanıyorsanız akıllı telefonunuzun zaman zaman hayatınızı zora sokacağı bir gerçek. Arayanın kim olduğunu görmek veya akıllı telefonunuza gelen her bir bildirimi okumak için gözlük takmanız gerektiğini bir düşünsenize? Konu o kadar da dert edecek kadar değil. Mevcut durumda Android zaten metin büyütmeye imkan veriyor ancak basit bir uygulamadan destek alarak Android’de ekrandaki yazıları büyütme işlemini tam anlamıyla kişiselleştirebilirsiniz. Böylece akıllı telefonunuzdaki basit işlemler için gözlüğe duyduğunuz ihtiyacı ortadan kaldırabilmek elinizde.

Android: Ekrandaki Yazıları Büyütme

Akıllı telefonlar genelde görme kapasitesi yüksek olan gençler tarafından tercih edilse de yaş biraz ilerlediğinde en büyük aksesuarın gözlük olacağı bir gerçek. Bu nedenle Android’de ekrandaki yazıları büyütme için bir uygulamadan destek alacak ve akıllı telefonu gözlüksüz kullanma rahatlığına kavuşacağız.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a0soft.gphone.bfont&hl=tr

Bahsettiğimiz gibi buradaki ayrıntı bir uygulamada gizli. Android’de ekrandaki yazıları büyütme uygulaması sayesinde metinlerin büyüklüğü ile biraz daha oynayabilme şansımız var.

Android Ekrandaki Yazıları Büyütme (1)

Android’de ekrandaki yazıları büyütme uygulamasının görevi oldukça basit. Aynı zamanda yazı küçültme görevini de üstlenebiliyor. 0.85X ile 2.5X arasında değerler seçilebiliyor. Örnek olması açısından biz 2.5X büyütme yaptık. Ara bir değer olan 1.3X de seçilebiliyor. Ön tanımlı olan bu değerler tam anlamıyla size uygun değilse Yazı boyutu ekle diyerek kendi büyüklüğünüzü de oluşturabilirsiniz.

Android Ekrandaki Yazıları Büyütme (2)

Android’de ekrandaki yazıları büyütme uygulaması reklam içermiyor ve root gerektirmiyor. Satın alarak sınırsız font sayısı ekleme şansına kavuşabilirsiniz ancak pek de gerek yok gibi. Normalde ücretsiz olan bu sürümde reklam bulunuyor ancak kullandığımız süre boyunca karşımıza çıkmadı. Ücretli olan sürümde reklam bulunmuyor. Sistem ayarlarını değiştirmeye dair izni veriyoruz.

Android Ekrandaki Yazıları Büyütme (3)

2.5X büyütme yapacağız. Bu nedenle seçimimizi yapıyoruz ve karşımıza cihazın yeniden başlatılması gerektiği yönünde bir uyarı geliyor. 2.5X gerçekten de oldukça fazla bir değer. 1.3X veya 1.5X gibi değerleri de deneyebilirsiniz. Android’de ekrandaki yazıları büyütme uygulamasının çıkabildiği en yüksek değer 2.5X ve bazı yerlerde taşmalar olduğu gözden kaçmıyor.

Android Ekrandaki Yazıları Büyütme (4)

Yeniden başlatma sonrasında karşımıza gelen görüntü bu şekilde. Android’de ekrandaki yazıları büyütme uygulaması görevini gerçekten iyi yapıyor. Büyüklüğü iyi ayarlamak gerek. 1.3X ve 1.5X değerleri arasına çıkmamanızı tavsiye ederiz. Uygulamanın Android’de ekrandaki yazıları küçültme görevini yapabildiğini de tekrar hatırlatalım. Sormak istediğiniz soruları forum sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak