Kategoriler
Rehberler

iOS 10’da Widget’ları Kilit Ekranından Gizleme

Bildiğiniz gibi iOS işletim sistemi onuncu versiyonu ile artık kullanıcıya daha özgür bir kullanım ortamı sunuyor. Bunu özellikle kilit ekranına yerleştirdiği yeni interaktif bildirimler ve widget‘lar yani araçlar sayesinde başarıyor. Zira bunlarla etkileşime geçmek için eskiden olduğu gibi kilit ekranını açma zorunluluğu artık ortadan kaldırılmıştı.

Widget’ları Kilit Ekranından Gizleme

Ancak özellikle bu widget’lar hakkında bir şey var ki o da sizin haricinizde başka herhangi birinin de onları okuyabiliyor olmaları. Örneğin, Twitter zaman akışınızı bir widget dahilinde takip ediyorsanız, birçok insanın düşündüğü gibi, başkaları tarafından görüntülenmesi istemiyor olabilirsiniz. iOS 10’da bunun önüne geçmenin tek yolu kilit ekranı widget’larını gizlemek olacak.

Widget'ları Kilit Ekranından Gizleme
  • Önce iPhone ana ekranından Ayarlar uygulamasını çalıştıralım.
  • Açılan listeyi aşağı kaydırarak Touch ID ve Parola başlığını seçelim.
  • Buradan Kilitliyken Erişime İzin Ver yazısının altında bulunan Bugün Görüntüsü özelliğini kapalı konuma getirelim.
Widget'ları Kilit Ekranından Gizleme

Bu adımlar uygulandıktan sonra widget’lar kilit ekranından gizlenecek ve yerini Spotlight arama kutusu alacak. Kilit ekranında yapılan değişiklikler her ne kadar pratik kullanım olanağı sunsa da bunun kullanıcı gizliliğine olan etkisi oldukça büyük. Özellikle WhatsApp gibi çevrimiçi mesajlaşma uygulamalarından alınan bildirimlerin kilit ekranı kaldırılmadan cevaplanabiliyor olması bazı endişeleri de beraberinde getiriyor. Umarız bu çözümün size faydası olmuştur. Daha fazla sorunuz için akillitelefon.com/forum adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?