Kategoriler
Konular

Android’li Akıllı Telefonu Hızlandırma

İlk aldığınız zamanlarda akıllı telefonunuz oldukça hızlıydı değil mi? Şimdi ne oldu da eski halinden eser yok? Markası veya modeli her ne olursa olsun her akıllı telefonun kaderinde yavaşlamak var. Tabii tüm bu sorunlar “aşılamaz” düzeyde değil. Öncelikle sorunların ne olduğunu ortaya çıkarmalı, sonrasında da akıllı telefonu hızlandırma için size anlatacağımız tavsiyelere uymalısınız. Emin olun çok şey değişecek.

Android’li Akıllı Telefonu Hızlandırma

Akıllı telefonu hızlandırma olayı ütobik bir şey değil. Tamamen çözüm odaklı olarak yaklaştığınızda bu işlemin hiç de zor olmadığını göreceksiniz. Sizin için yedi önemli noktaya değindik ve birkaç tanesini uygulamanız bile akıllı telefonu hızlandırma açısından size çok şey kazandıracak. Hazırsanız başlayalım.

akıllı telefonu hızlandırma

Sorunun Ne Olduğunu Bulun

Akıllı telefonu hızlandırma için ilk adım yavaşlamaya neyin sebep olduğunu bulmak. Bu bir uygulama olabilir, aynı anda çalışan birkaç uygulama olabilir veya sistemin kendisi de olabilir. Qualcomm’un geliştirdiği Trepn Profiler yazılımı size bu konuda yeterli bilgiyi sağlayacaktır. Uygulama sayesinde gerçek zamanlı işlemci çekirdeği yükleri, ağ trafiği, grafik işlemci yükü ve bellek kullanımı widget olarak masaüstüne eklenip takip edilebiliyor.

Trapn seçilen uygulama doğrultusunda da size analizler sunabilen bir araç. Uygulamaların sistem kaynaklarına karşı olan davranışlarını kayıt altında tutabilir ve uygulamayı kullanma sırasında da ne gibi bir trafik ortaya çıktığını analiz edebilirsiniz. Belki de hiç tahmin etmediğiniz bir uygulama büyük bir yüke sebep oluyor. Akıllı telefonu hızlandırma adına Trepn Profiler kesinlike başarılı bir araç.

Boş Alan Durumunu Kontrol Edin

Her bir uygulama ve her bir fotoğraf akıllı telefonunuzun biraz daha yavaşlaması anlamına geliyor. Herkes gibi sizin de bolca uygulamanız ve fotoğrafınız olabilir ancak ipin ucunu kaçırmamak adına arada bir kontrol etmekte fayda var. Ayarlar üzerinden Depolama’ya erişerek toplam alanınızın ne şekilde paylaşıldığını inceleyebilirsiniz. Gerekirse uygulamaların ne kadar alan kapladığına da ayrı ayrı bakabilirsiniz. Akıllı telefonu hızlandırma adına uygulamaları bellek kartına taşıma fikri oldukça iyi. Fakat ayrı bir konu. Daha hızlı bir bellek kartı seçimi ve fotoğrafların taşınması veya bulut servislerine alışmak da daha fazla boş alan sağlayacaktır.

Akıllı telefonu hızlandırma (2)

Kullanmadığınız veya dikkatinizi çeken bir uygulama için de izlenmesi gereken yol basit. Üzerine tıkladıktan sonra KALDIR veya UNINSTALL diyerek telefonunuzdan uzaklaştırmak. Böylece uygulamanın kapladığı yer akıllı telefonunuza ferah bir nefes olarak geri dönecektir.

Akıllı telefonu hızlandırma (3)

Akıllı telefonu hızlandırma adına değinilmesi gereken bir diğer nokta da DOWNLOADS veya indirilenler klasörü. İndirdikten sonra işinize yaramayacak birçok veriyi burada göreceksiniz. Tümünü silerek yine akıllı telefonunuzun hafızasında ek yer açabilmeniz mümkün. Burada ileri düzey kullanıcılara yönelik bir diğer noktaya daha değinmekte fayda var. Akıllı telefonda yüklü gelen ancak kullanmak istemediğiniz uygulamalara Bloatware deniyor. İsterseniz bu uygulamaları da silmeyi deneyebilirsiniz ancak root gerektirdiğini hatırlatalım.

Daha Az Araç, Daha Hızlı Akıllı Telefon

Akıllı telefonun ana ekranında bulunan haber başlıkları, hava durumu, trafik bilgisi gibi araçların aslında hiç masum olmadıklarını söylemekte fayda var. Aslında tek bir tane araç çok da fazla önemli değil ancak gerek akıllı telefonunuzda otomatik olarak gelen, gerekse sizin eklediğiniz araçlar birleşince ister istemez sürekli bir işlemci ve bellek yükü ortaya çıkıyor. Tabii bu aynı zamanda daha fazla pil tüketimi demek.

Akıllı telefonu hızlandırma (5)

Kullanmadığınız araçları akıllı telefonunuzun ana ekranından kaldırın. Hatta akıllı telefonunuz izin veriyorsa kullanmadığınız kısayolları dahi silin. Ek olarak hiçbir simgenin ekli olmadığı duvar kağıtlarını da ortadan kaldırın. Tüm bunlar daha hızlı bir arayüz anlamına gelecek ve akıllı telefonu hızlandırma açısından önemli bir etki sağlayacak.

İlginizi Çekebilir:  2022'nin en iyi iPhone ve iPad video düzenleme uygulamaları

Animasyonların Büyüsüne Kapılmayın

Launcher’ları hepimiz çok seviyoruz ancak animasyon özellikleri biraz tehlike doğurabiliyor. Her bir animasyon grafik çekirdeğine ekstradan yük ve pil tüketimi demek. Launcher kullanmayın demiyoruz, ancak kullansanız bile animasyonlardan vazgeçerek daha hızlı bir akıllı telefona sahip olabilirsiniz.

Akıllı telefonu hızlandırma (7)

Eğer işini ciddiye alan firmaların Launcher çözümlerini kullanıyorsanız ayarlar kısmında zaten bu bölümü kolaylıkla bulabilirsiniz. Akıllı telefonu hızlandırma adına Nova Launcher’ın sunduğu çözüm gayet güzel. Faster than light yani ışıktan daha hızlı seçeneğini seçerek daha hızlı bir akıllı telefona sahip olabilirsiniz.

Kullanmadığınız Uygulamaları Kapatın

Aslında bunu ilk sırada da söyleyebilirdik. Kullanmadığınız uygulamaları kapatma yolu akıllı telefonu hızlandırma adına kesinlikle etkili bir yol. Gereksiz işlemci, grafik işlemci ve pil kullanımının önüne geçerek daha hızlı bir kullanım sağlıyor. Bunun için akıllı telefonunuzda çalışan tüm uygulamaları gösteren tuşa -modelden modele farklı olabiliyor basın. İhtiyaç duymadığınız uygulamaları kaydırarak tek tek kapatın.

Akıllı telefonu hızlandırma

Ayarlar üzerinden Uygulamalar’a ulaşarak sistem kaynağını fazla düzeyde tüketen uygulamaları tespit ederek, sadece bu uygulamayı kapatma yolunu da izleyebilirsiniz. Neticede tüm akıllı telefonlar birden fazla uygulamayı çalıştırabilecek güçte. Bizim buradaki amacımız gereğinden fazla sistemi yoranları işimiz bittikten sonra kapatmak. Akıllı telefonunuzda hızlı şekilde tümünü kapatma özelliği yoksa bunun için ek yazılımlar kullanabileceğinizi de hatırlatalım.

İlkel ve Etkili: Yeniden Başlatmak

Yıllar öncesinde çalışmasında sorun olan cihazlar dürtüklenir veya tokatlanırdı. Günümüzde de çok farklı değil. “Bi’ aç kapa” yöntemi akıllı telefonlar için de geçerli. Böylece kararsız uygulamalar kapanabilir veya çalışmayı durdurarak akıllı telefonunuzun yavaşlamasını engelleyebilir. Birçok akıllı telefonda güç tuşuna basılı tutarak yeniden başlatmayı sağlayabilirsiniz. Zaten uzun süredir kapatılmamış olan akıllı telefonlar için de bu en sağlıklı olan yollardan biri.

akıllı telefonu hızlandırma (9)

Bu konuda efsaneleşmiş bir deyiş var onu da hatırlatalım: “Bazen bir yeniden başlatma bile akıllı telefonunuzu hızlandırmanın en iyi yolu olabilir.”

Pil Avcısı Uygulamaları Tespit Edin

Basit bir yaklaşım yaparak Uygulamalar’dan Pil’e gidin ve pili en çok tüketen uygulamaları inceleyin. Pili en çok tüketenler aynı zamanda en çok işlemci ve bellek kullanan uygulamalardır. Davranışları ve ihtiyaçlarınızı analiz ederek gereksiz olanları sisteminizden tamamen uzaklaştırın. Yine bu açıdan da size güzel bir analiz aracı tavsiyesi yapacağız.