Kategoriler
Rehberler

iPhone ile Park Edilmiş Aracı Bulma

iOS 10 çok sayıda zengin özellik ile donatılmış başarılı bir iOS güncellemesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu dikkat çekici ögelerden biri de Harita uygulamasına kazandırılan Park Edilen Konumu Göster özelliği olmuş.

Aracın Park Edildiği Konumu Bulma

Harita uygulaması iOS 10 ile genişçe iyileştirilmişti. Konum doğruluğu artırılmış ve önceki sürümlere kıyasla daha kullanıcı dostu özelliklerle donatılmıştı. Ancak herkesin dikkatini çeken asıl özellik bu bahsettiğimiz Park Edilen Konumu Göster fonksiyonu oldu. Adından anlaşılacağı üzere istendiğinde kullanıcıya aracını nereye park etmiş olduğunu isabetli bir şekilde gösterebiliyor.

Aracın Park Edildiği Konumu Bulma

Özelliği kullanmak için iPhone’unuzu Bluetooth ya da CarPlay özelliği yoluyla aracınızla eşleştirmeniz gerekiyor. Aracınız ve telefonunuz bir kez iletişim kurduğunda eğer özellik aktif durumda ise aracınızı nereye park ettiğinizin bilgisi Harita uygulamasına kaydediliyor ve siz de bu bilgiye dilediğinizde erişebiliyorsunuz. Şimdi iPhone‘unuzdan izlemeniz gereken adımları görelim.

  • iOS 10 yüklü cihazınızın ana ekranından Ayarlar uygulamasını çalıştırın.
  • Gelen ekranı aşağı kaydırarak listeden Harita başlığına dokunun.
  • Sonrasında ise Park Edilen Konumu Göster seçeneğinin işaretini aktifleştirin.
Aracın Park Edildiği Konumu Bulma

Ardından yapmanız gereken tek şey iPhone’unuzu aracınızla CarPlay veya Bluetooth yoluyla eşleştirmek olacak. Bunun için aracınızla birlikte gelen kılavuza göz atabilirsiniz. Eşleştirme başarıyla yapıldığında Ayarlar > Bluetooth > Aygıtlar başlığının altında aracınızın adını görebileceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için en iyi pil tasarrufu uygulamaları

Aracınızı Bulma

Her şey tamamsa, iPhone’unuzu çalıştırdığınızda Harita uygulamasında iki farklı mavi simge ile karşılacaksınız. Bunlardan nokta biçiminde olan sizin konumunuzu ve pim biçiminde olan ise aracınızın konumunu gösterir. Daha fazla bilgi almak için pimin üzerine dokunabilirsiniz. Ayrıca park ettiğiniz bölgeyi daha iyi hatırlamak adına ayrılmadan önce bulunduğunuz bölgenin bir fotoğrafını çekebilirsiniz.

Alternatif Olarak,

Park ettiğiniz aracınızdan ayrıldığınız anda telefonunuz Harita uygulamasının aracınızın konumunu kaydettiğine dair bir bildirim gönderir. Bu bildirime dokunduğunuzda aracınızın pim ile harita üzerinde işaretlendiğini görebilirsiniz. Pimin üzerine dokunduğunuzda ise aracınız daha detaylı bir harita üzerinde gösterilir.

Harita uygulaması ayrıca aracınızın bulunduğu yönü de gösteriyor. Ancak bunun araç sokağa ya da garaja park edildiği durumlarda kullanışlı olduğunu belirtelim. Peki siz bu özelliği nasıl buldunuz? Konu hakkında daha fazla sorunuz için akillitelefon.com/forum adresini ziyaret etmeyi unutmayın.