Kategoriler
Rehberler

iOS 10’da Müzikleri Denetim Merkezi’nden Oynatma

Cihazınızdaki Denetim Merkezi‘nden birçok farklı kısayol tuşuna erişmeniz mümkün. Bunların başlıcaları Wi-Fi, Uçak Modu, Kamera, Hesap Makinesi ve El Feneri olarak sıralanıyor ve aralarında Pusula, Bluetooth ve Rahatsız Etme modu gibi kullanışlı seçenekler de yer alıyor. Müzikleri Denetim Merkezi’nden oynatma özelliği ise bu kez dikkat çekici yenilikler kazanmış.

Müzikleri Denetim Merkezi’nden Oynatma

Denetim Merkezi iOS 10 ile hiç olmadığı kadar kullanışlı hale getirilmiş. Artık kilit ekranı da dahil olmak üzere hangi uygulamada olursanız olun ekranın alt köşesinden yukarıya kaydırarak Denetim Merkezi’ni çalıştırabiliyorsunuz. Burada ise bizleri şu üç değişiklik karşılıyor: Ekranın orta kısmına yerleştirilmiş AirPlay Yansıtma ve AirDrop tuşları ile Night Shift‘e ayrılan geniş buton. Ancak bir tanesi daha var ki o da cihazınızda oynatılan son medyalara dilediğinizde hızlıca erişim imkanı sağlıyor.

Müzikleri Denetim Merkezi'nden Oynatma

Yeni Denetim Merkezi’nde kolayca gözden kaçabilecek bir detay pencerenin altında yer alan iki nokta simgesinde yatıyor. Bunlar Denetim Merkezi’nin artık sayfalama özelliğine sahip olduğunu gösteriyor. Denetim Merkezi penceresini sağa kaydırdığınızda çalınan son müzik veya oynatılan son videolarınızı yönetebileceğiniz geniş bir medya penceresi ile karşılaşıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Apple'ın Sidecar özelliği nedir ve nasıl kullanılır?

Ekrana yerleştirilen müzik kontrolleri önceki versiyonlarla aynı tutulmuş. Ancak kendilerine ayrılan yeni ekran ile daha geniş ve rahat bir kullanım ortamı sunuyorlar. Ayrıca pencerenin üst bölümünde yer alan buton çalınan medya hakkında ipuçları veriyor. Örneğin, bir YouTube videosu ise YouTube uygulama simgesi burada görüntüleniyor. Artık albüm kapağı gibi bilgiler de bu ekranda sergileniyor.

Müzikleri Denetim Merkezi'nden Oynatma

Medya kontrol tuşları önceki versiyonlarla bire bir aynı ancak özellikle iOS 9 ile karşılaşılan bir sorun vardı ki o da pencerenin dar yapısından dolayı medyaları kontrol etmenin zaman zaman istenmeyen tuşlara basmaya neden olmasıydı. Sesi kısmaya çalışırken çalınan medyayı durdurma sık karşılaşılan bir durumdu. Neyse ki iOS 10 ile bu tarz problemler kökten bir çözümle giderilmiş. Denetim Merkezi’nin yeni bir müzik sekmesine sahip olduğunu farketmek ilk başta kolay değil. Ancak bu bilgiler ışığında umarız siz de yeni özelliğin tadını çıkarabilirsiniz.