Kategoriler
Apps & Oyunlar

iMessage’da Fotoğrafların Harcadığı Veriyi Düşürme

iMessage‘ın WhatsApp’a kıyasla önde olduğu noktalardan biri var ki o da fotoğraf paylaşma konusunda daha hızlı ve pratik olması. Özellikle aynı anda çok sayıda fotoğrafı paylaşmak istediğiniz durumlarda uygulama bunu oldukça akıcı bir şekilde ve çok az dokunuşla yapabilmenizi sağlıyor. Bunda elbette Apple mühendislerinin iOS ekosistemi üzerinde sahip oldukları hakimiyetin etkisi büyük. Ancak hal böyle olunca gönderdiğiniz her bir fotoğrafın mobil verinizi de tükettiğini unutmamak gerek. Peki iMessage’da harcanan veriyi düşürme konusunda ne yapılmalı?

iMassage Uygulaması - CepSeyir - 2020 yılı Güncel Teknoloji, Mobil ...

iMessage’da Harcanan Veriyi Düşürme

iPhone ile kaydedilen ortalama bir fotoğraf kolaylıkla 3MB boyutlarında olabilir ve bildiğiniz gibi mobil veri üzerinde karşıya gönderdiğiniz her bir fotoğraf mobil kotanızdan belli miktarlarda harcar. Eğer arkadaşlarınızla bolca fotoğraf paylaşmayı seven biriyseniz ay içerisinde gönderilen ve alınan çok sayıda fotoğrafın tek başına kolaylıkla 150MB veriyi tüketebileceğini unutmayın. Peki bu durumda ne yapmalı? Apple bunu sizin için düşünmüş ve Mesajlar uygulamasına yeni bir veri tasarrufu özelliğini eklemiş.

iMessage'da Harcanan Veriyi Düşürme
  • iPhone’unuzun ana ekranından Ayarlar uygulamasını çalıştırın.
  • Gelen listeyi aşağıya kaydırarak Mesajlar başlığını bulun.
  • Sonraki ekranın altında Düşük Kalite Görüntü Modu seçeneği yer alacak.
  • Bu özellik açıkken iMessage üzerinden gönderdiğiniz fotoğraflar çok daha az veri harcayacak.
iMessage'da Harcanan Veriyi Düşürme

Tahmin edeceğiniz üzere iMessage bunu fotoğrafın kalitesini düşürerek gerçekleştiriyor. Ancak ekran görüntüsünden anlaşıldığı gibi arada gözle görülür bir fark bulunmuyor. Bu farkı fotoğraf basılmak için kullanılmayacağı sürece anlamak mümkün değil. iMessage’da harcanan veriyi düşürme konusunda bilinmesi gerekenler bunlardı.