Kategoriler
Rehberler

iOS 10 ile Gelen Yeni ‘Ara’ Butonu Ne İşe Yarıyor?

iOS 10‘dan önceki versiyonlarda kullanılan “Tanımla” kelimenin üzerine basılı tutarak seçildiğinde gösterilen butonlardan biriydi. Bu buton kullanılarak kelimenin anlamına dair bilgiler elde edilebiliyordu. Şimdiyse bu buton yerini “Ara” seçeneğine bırakarak bize kelime tanımlarının yanında App Store, Apple Müzik, Vikipedi ve web sitelerinden daha zengin bilgiler vermeye başladı.

Yeni ‘Ara’ Butonu Ne İşe Yarıyor?

Ara fonksiyonu artık hemen her yerden erişilebiliyor. İster Safari tarayıcısındaki bir web sayfası isterse e-posta uygulamasındaki bir satır olsun, sistem bizlere Ara butonunu kolayca sunuyor. iOS 10‘da Ara butonu kullanıldığında karşımıza aşağıdaki gibi bir tanım ekranı çıkıyor. Bu ekranda alınan sonuç istenirse “Web’de Ara” seçilerek Google‘da aratılabiliyor. Ancak daha fazlası var.

Yeni 'Ara' Butonu Ne İşe Yarıyor?

Kelime eğer iOS’in kendi sözlüğünde bulunuyorsa, bu tanım en yukarıda gösteriliyor. Altında ise iTunes mağazasından veya Vikipedi‘den sonuçlar sergilenebiliyor. Bunlar tatmin edici değilse kelime tek dokunuşla Google’da aratılabiliyor. Örneğin, bir film adı seçilirse filmin almış olduğu ortalama puan ve eğer gösterimde ise çevrenizdeki sinemalarda hangi seanslarda oynatılacağı bulunabiliyor. Ancak biz bu fonksiyonun Türkiye‘ye henüz tam anlamıyla entegre edilmediği izlenimine kapıldık. Umarız bu durum ilerleyen zamanlarda değişir.

Yeni 'Ara' Butonu Ne İşe Yarıyor?

Örneğin, yukarıdaki görselde Star Trek ibaresinin seçilmesi ve Ara butonunun kullanılması filmin, cihaz konumu baz alınarak, en yakındaki hangi sinemalarda bulunduğu ve saat kaçta gösterimde olacağı yansıtılmış. Kısacası iOS 10’da eskinin Tanımla özelliğinin yerini alan Ara gerçekten zengin sonuçlar sunuyor. Umarız bu fonksiyonların tümü yakın zamanda ülkemizde de kullanıma girer. Konu hakkında sorularınız için akillitelefon.com/forum adresimizden yardım alabilirsiniz.