Kategoriler
Rehberler

iPhone’da Kilit Ekranı Araçlarını Düzenleme

iOS 10 ile kilit ekranı önemli değişimlere uğradı. Artık bildirimler kilit ekranı kaldırılmadan görüntülenirken aynı zamanda ekran kilidinin açılma fonksiyonu değiştirildi. Bir diğer yenilikte cihazlarında çeşitli widget’lar yani küçük araçlar kullanmayı sevenleri kapsıyor. Bu araçlara ana ekranın yanı sıra artık kilit ekranından da erişmek mümkün ve şimdi daha fazla özelleştirme seçeneğine sahipler. Dilerseniz kilit ekranı araçlarını düzenleme adına yapılabilecekleri sıralayalım.

Kilit Ekranı Araçlarını Düzenleme

iOS 10 ile widget’lar iki farklı şekilde düzenlenebiliyor. Bu ekranı aşağı kaydırarak açılan bildirim penceresinden ya da kilit ekranını sola kaydırarak çıkan widget listesinden yapılabiliyor. Şimdi yeni fonksiyondan bahsedelim. Bunun için iPhone’unuzun ana ekran düğmesine bir kez bastıktan sonra kilidi açmadan ekranı sola kaydırın. Bu basit hareket cihazınızda yüklü olan araçların bir listesini getirecek. Ancak istenirse bu liste görünümü özelleştirilebiliyor.

Kilit Ekranı Araçlarını Düzenleme

Bu widget’lar Apple tarafından varsayılan olarak belirlenmiş olanlar. Siz isterseniz ilginizi çekmeyen araçları bu listeden kaldırabilir ve yenilerini ekleyebilirsiniz. Şimdi bu ekranı en aşağıya kaydırarak Düzenle butonunu bulalım. Ardından butona dokunarak araç takımı düzenleme ekranına geçelim. Ekrandan en üstte kullanımda olan araçlar listelenirken, altında ise henüz seçilmemiş olanlar görünür.

Herhangi bir aracı görünümden kaldırmak için yanlarındaki kırmızı butona dokunabilir ve Çıkar tuşunu seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Listeden kaldırılan araçlar telefonda saklanmaya devam eder ve istendiğinde tekrar eklenebilirler. Eğer favori aracınızın listede daha yukarıda görünmesini istiyorsanız sağ yanlarında bulunan gri butona basılı tutarak üst tarafa doğru sürükleyebilirsiniz. Ekranın altında ise ekleyebileceğiniz widget’lar bulunur Bunları yanlarındaki yeşil butona basarak yapmak mümkün.

Kilit Ekranı Araçlarını Düzenleme

iOS 10’un yeni araç takımı özellikleri ve bunların düzenlenmesi hakkında bilinmesi gerekenler bunlardı. Araç takımlarına eklenen yeni uygulamaların işlevsellik getirdiğini söylemek mümkün. Özellikle Toplu Taşıma ve Harita Hedefleri gibi seçeneklere kilit ekranından erişebilmek önemli. Kilit ekranı araçlarını düzenleme hakkında daha fazla bilgi almak için akillitelefon.com/forum adresimizi ziyaret etmeyi unutmayın.