Kategoriler
Rehberler

iPhone’da Klavyeyi Touchpad’e Dönüştürmek

Özellikle Apple’ın MacBook dizüstü bilgisayarlarında en iyi örneklerini gördüğümüz fonksiyonel touchpad’ler adeta hiçbir fareye ihtiyaç duymadan her türlü görevi yerine getirebiliyorlar. Bundan ilham alan Apple ilk kez iOS 9 ile iPhone klavyelerine touchpad özelliğini kazandırmıştı. Bu özellik yalnızca 3D Touch destekli iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinde mevcuttu ancak şimdi iPhone 7 ve iPhone 7 Plus da aynı özelliğe sahipler.

Klavyeyi Touchpad’e Dönüştürmek

Dokunmatik ekranlı telefonların en büyük sıkıntılarından biri yazım hatalarını düzeltmek istediğimizde ortaya çıkıyor. Özellikle normalden iri parmaklı kullanıcılar için bu pek de rahat bir iş değil. Zira küçük bir ekran ve bir piksel genişliğinde bir imleç söz konusu durumda. Ancak bu 3D Touch destekli iPhone’lar ile ilk kez geçtiğimiz yıl büyük bir yenilik ile çözülmüştü. iPhone 6S/6S Plus’da iki parmak ile aynı anda klavye üzerine sertçe basıldığında o alan bir touchpad’e çevrilebiliyor ve böylece tıpkı MacBook’larda olduğu gibi imleci çok daha rahat bir şekilde yönlendirmek mümkün oluyordu.

Klavyeyi Touchpad'e Dönüştürmek

iPhone 7 ve 7 Plus kullanıcıları da bunu aynı şekilde yapabiliyorlar. Klavye alanı üzerine iki parmağınızı getirip sertçe bastırdığınızda klavyedeki harfler kaybolarak yerine dizüstü bilgisayarı andıran bir touchpad geliyor. Parmağınızı bu touchpad üzerinde gezdirerek ekrandaki imleci dilediğiniz noktaya hareket ettirebiliyorsunuz. İmleç istediğiniz kelimenin üzerine geldiğinde tekrar sertçe basarak kelimeyi seçebiliyor ve buradan kopyalama işlemi gibi farklı görevleri yerine getirebiliyorsunuz.

Klavyeyi Touchpad'e Dönüştürmek

Ayrıca iki kez sertçe basarak tek bir kelime yerine tüm cümleyi seçmek mümkün. Touchpad üzerindeyken iki parmağınızı birbirinden uzaklaştırarak da daha geniş bir alanı işaretleyebilirsiniz. iPhone 7 ve 7 Plus alacak kullanıcıların kesinlikle bilmesi gereken faydalı bir fonksiyon olmuş. Sorularınız için akillitelefon.com/forum adresimizden yardım almayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Android: Gmail'de süresi dolan e-posta nasıl gönderilir?