Kategoriler
Rehberler

iPhone’da Bluetooth’un Çalışmaması Sorunu

Eğer iOS 10 yüklü cihazınızda Bluetooth‘un artık daha fazla çalışmadığını düşünüyorsanız, merak etmeyin bunun birçok farklı çözümü olabilir. Bluetooth teknolojisi özellikle yeni iPhone 7‘ler ile birlikte eskisinden hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. Zira yeni kablosuz kulaklıkların tanıtılması ve bunların son yıllarda çıkmış hemen hemen bütün iPhone’larla çalışabilmesi yeni bir Bluetooth kulaklık merakını doğurdu. Ancak iOS 10’da Bluetooth’un çalışmaması sorunu iPhone’un bu tarz cihazlarla iletişim kurmasının önüne geçiyor.

iOS 10’da Bluetooth’un Çalışmaması

Bu problemin en hızlı çözümlerinden biri Bluetooth ve Wi-Fi’ı kapatarak iPhone’u baştan başlatmak olarak biliniyor. Sizde Ayarlar > Bluetooth ve Ayarlar > Wi-Fi yollarını izleyerek her iki özelliği kapalı konuma getirin ya da bunun yerine ekranın alt köşesinden yukarı doğru kaydırarak Denetim Merkezi‘ni getirebilir ve buradan Bluetooth ile Wi-Fi kısayol butonlarına kullanabilirsiniz.

Bluetooth ve Wi-Fi’ı kapattıktan sonra tek yapmanız gereken iPhone’unuzu baştan başlatmak olacak. iPhone 7 ve 7 Plus’da bu yöntem biraz farklılaştı. Ancak önceki iPhone’lar için Ana Ekran Düğmesi yani Home tuşu ile ekran kilidi tuşuna 10 saniye kadar basılı tutmak yeterli olacak.

  • Şimdi bağlanmak istediğiniz cihazdaki Bluetooth ve Wi-Fi bağlantılarını kapatın.
  • Ardından baştan başlatılan cihazınızda bu bağlantıları tekrar aktif hale getirin.
  • Bunları yaptıktan sonra karşıdaki cihazın Bluetooth bağlantısını açın ve bağlanmayı deneyin.
  • Sorun çoğunlukla bu adımların ardından çözülür. Ancak eğer devam ediyorsa aşağıdaki adımları uygulayın.
İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberindeki çift kişiler nasıl silinir?

Bluetooth Aygıtını Hafızadan Silme

Ayarlar > Bluetooth yolunu izleyerek bağlanmak istediğiniz cihazın yanında yer alan mavi ünleme dokunarak açılan ekrandan “Bu Aygıtı Unut” ibaresini seçin.

iOS 10'da Bluetooth'un Çalışmaması

Ardından çıkan uyarı penceresini Aygıtı Unut diyerek onaylayın.

iOS 10'da Bluetooth'un Çalışmaması

Şimdi bağlanmak istediğiniz aygıt tekrar listenizde belirecek. Seçerek yeni bir Bluetooth bağlantısı oluşturmayı deneyin. Eğer sorununuz devam ediyorsa aşağıdaki adımları uygulayın.

Ağ Ayarlarını Sıfırlama

Cihazınızdaki ağ ayarlarını sıfırlayarak Bluetooth bağlantısında oluşan bulguları ortadan kaldırabilirsiniz. Şimdi bunun nasıl yapıldığını görelim.

  • Cihazınızın ana ekranından Ayarlar uygulamasını çalıştırın.
  • Ardından Genel sekmesine dokunun.
  • Ekranı en aşağı kaydırarak Sıfırla başlığını seçin.
  • Buradan Ağ Ayarlarını Sıfırla deyin ve onaylayın.

Bluetooth sorununun şimdi çözülmüş olması gerekiyor. Eğer problem hala devam ediyorsa cihazınızı iTunes’a bağlayıp “Şimdi Yedekle” ve ardından “iPhone’a Geri Yükle…” butonlarını kullanarak verilerinizi kaybetmeden cihazınızı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

iOS 10'da Bluetooth'un Çalışmaması

iOS 10’da Bluetooth’un çalışmaması sorunu hakkında tüm bilinmesi gerekenler ve çözüm yolları bunlardı. Bununla ilgili daha farklı sorularınız için akillitelefon.com/forum adresimizi ziyaret ederek yardım alabilirsiniz.