Kategoriler
Rehberler

iPhone’da App Store’un Çalışmaması Sorunu

iOS 10 yüklü cihazınızda App Store uygulamasının artık eskisi gibi çalışmadığını düşünüyorsanız, merak etmeyin bunun birçok farklı çözüm yolu olabilir. Sorun App Store ekranının boş beyaz bir sayfa göstermesi ya da yükleme esnasında takılı kalması biçiminde görülüyor. Eğer bunun internet bağlantınızın yavaşlığından kaynaklanan bir problem olmadığından eminseniz, şimdi yazımızdaki adımları takip ederek App Store’un çalışmaması sorunu ve bunun nasıl çözüldüğü hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

App Store’un Çalışmaması Sorunu

Yazımızdaki adımları iPhone’a göre anlatmış olsak da siz bunları bir iPad ya da iPod üzerinde deneyebilirsiniz. Ayarlar uygulamasındaki birkaç farklı menü dışında arada bir fark bulunmuyor.

En Hızlı ve Temel Çözüm

iOS‘de bu tarz sorunların görüldüğü uygulamaları ilk günkü haline getirmenin en kolay yolu uygulamayı tamamen arka plandan kaldırmak ve tekrar çalıştırmayı denemekten oluşuyor. Bunu yapmak ise oldukça basit:

 • Ana ekran düğmesi yani bir diğer adıyla Home tuşuna iki kez üst üste bastığınızda telefonunuzda çalışmakta olan uygulamaları gösteren bir menü penceresi açılır.
 • Buradan yukarı doğru sürüklediğiniz uygulamaların çalışmasını tamamen sonlandırmış olursunuz.
 • App Store’u gösteren pencereyi kapattıktan sonra uygulamayı tekrar çalıştırmayı deneyerek sorunun düzelip düzelmediğini gözlemeyebilirsiniz.
App Store'un Çalışmaması Sorunu

Bu yöntemi kullanarak arka plandaki uygulamaları kapattığınızda batarya kullanımını da minimuma indirebileceğinizi unutmayın.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve iPad ekranındaki yazıları büyütme

App Store Önbelleğini Sıfırlayın

Bu yöntemi çok fazla kullanıcının bilmediği söylenebilir. Zira keşfetmesi çok kolay değil. Ancak yaptığı şey App Store uygulamasında önbelleğe alınan tüm verileri silerek uygulamanın normal bir şekilde çalışmasını sağlamak.

 • Telefonunuzun ana ekranından App Store uygulamasını çalıştırın.
 • Ardından ekranın alt kısmında görünen ikonlardan herhangi birisine üst üste 10 kez basın.
 • Bu ister Öne Çıkanlar isterse Güncellemeler olsun, hangi ikonun seçildiğinin önemi olmayacak.

İşlem tamamlandığında ise App Store ekranının “Yükleniyor” ibaresi le bir kez yenilendiğini göreceksiniz ve eğer şanslıysanız sorun ortadan kalkmış olacak.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da bildirimlerin gecikmesi ve çözüm önerileri

Cihazınızı Baştan Başlatın

Bazen en karmaşık sorunlar bile iPhone’u kapatıp açarak düzelebilir. iPhone’da herhangi bir baştan başlatma tuşu olmadığını düşünüyorsanız yanıldınız çünkü bunu yapmak oldukça kolay.

iPhone 7 ve 7 Plus‘ı baştan başlatmak biraz farklı ancak şuradaki yazımızda detaylıca yer verdik.

Önceki model iPhone’larda ise Ana ekran düğmesi ile ekran kilidi tuşuna birkaç saniye basılı tutmanız cihazın baştan başlaması için yeterli olacak.

App Store’dan Çıkış Yapın

App Store’un yüklenme problemleri bazen Apple ID ile tekrar giriş yaparak düzelebilir. Aşağıdaki adımları takip ederek App Store’dan nasıl çıkış yapıldığını öğrenebilirsiniz.

 • Ayarlar uygulamasını çalıştırın ve iTunes ve App Store menüsüne dokunun.
 • Ardından e-posta adresinizin üzerine bir kez basarak Çıkış Yap‘ı seçin.
App Store'un Çalışmaması Sorunu

Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Ağ ayarlarını sıfırlamayı denemek internet bağlantısı üzerinden çalışan bu tür uygulamalardaki aksaklıkları ortadan kaldırabiliyor. Ancak bunu yapmanın tüm Wi-Fi ağ şifrelerini tekrar girmeyi gerektireceğini unutmayın.

 • Cihazınızın ana ekranından Ayarlar uygulamasını çalıştırın.
 • Ardından Genel sekmesine dokunun.
 • Ekranı en aşağı kaydırarak Sıfırla başlığını seçin.
 • Buradan Ağ Ayarlarını Sıfırla diyerek onaylayın.
İlginizi Çekebilir:  iPhone için fotoğraftan arkaplan temizleme uygulamaları

iPhone’u Yedekleme ve Geri Yükleme

Eğer problem hala devam ediyorsa cihazınızı iTunes’a bağlayıp “Şimdi Yedekle” ve ardından “iPhone’a Geri Yükle” butonlarını kullanarak verilerinizi kaybetmeden cihazınızı fabrika ayarlarına döndürebilir ve böylece cihazınızı ilk günkü durumunda kullanabilirsiniz.

App Store'un Çalışmaması Sorunu

iOS 10’da App Store’un çalışmaması sorunu hakkında tüm bilinmesi gerekenler ve çözüm yolları bunlardı. Bununla ilgili daha farklı sorularınız için akillitelefon.com/forum adresimizi ziyaret ederek yardım alabilirsiniz.