Kategoriler
Rehberler

Android ve iOS: Telefondan HGS Bakiye Yükleme

Özellikle İstanbul’da araç kullananlar için HGS mutlak bir zorunluluk. Hatta kapsamı artık sadece İstanbul ile sınırlı tutmak da yanlış. Yeni yapılan yol ve köprülerle birlikte farklı şehirlerde de HGS’ye olan gereksinim arttı. Eğer HGS etiketinizi bir bankadan aldıysanız, bankanızın mobil uygulamasından veya internet bankacılığı üzerinden kolaylıkla bakiye yüklemesi yapabilirsiniz. Ancak banka yerine HGS etkiletlerinin ilk kez dağıtılmaya başlandığı PTT’yi tercih ettiyseniz o halde Android ve iOS’de telefondan HGS bakiye yükleme şansınız yine bulunuyor. Android ve iOS’de telefondan HGS bakiye yükleme yolu ile PTT şubelerine gitmenize gerek kalmıyor.

Android ve iOS: Telefondan HGS Bakiye Yükleme

Android ve iOS’de telefondan HGS bakiye yükleme işlemi için öncelikle ePttAVM’nin mobil uygulamasına ihtiyaç var. Uygulamadan öncelikle bir hesap oluşturacaksınız. Sonrasında ise HGS etiketinizi görüntülemenin çeşitli yolları var. Doğru HGS etiketini seçtikten sonra ücretsiz olarak bakiye yüklemesi yapabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.com.ulkem.hgs&hl=tr

Eğer iOS kullanıcıysanız buraya tıklayarak uygulamayı akıllı telefonunuza indirebilirsiniz. Uygulamayı indirip kurduktan sonra bir kereye mahsus üyelik işlemini yapmanız gerekecek. Sonrasında otomatik olarak HGS etiketinize erişebilir ve yüklemelerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Android ve iOS Telefondan HGS Bakiye Yükleme (1)

Android ve iOS’de telefondan HGS bakiye yükleme uygulamasının arayüzü son derece sade. Doğrudan bir PTT şubesini anımsatıyor desek hata etmemiş oluruz. Eğer yükleme yapacağınız HGS etiketi size aitse öncelikle Kayıt Ol diyerek sisteme giriş yapın. Sizin olmayan etiketlere yapacağınız yükleme içinse Hemen Yükle seçebilirsiniz ancak bu durumda HGS ürün numarasına ihtiyacınız olabilir.

Android ve iOS Telefondan HGS Bakiye Yükleme (2)

Android ve iOS’de telefondan HGS bakiye yükleme uygulamasında üyelik formu oldukça basit. Sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde sisteme girmeniz eşleştirme yapılmasını ve işlemleri kolay bir şekilde halletmenizi kolaylaştıracaktır. Hızlı şekilde ekrandaki bilgileri doldurarak KAYIT OL diyoruz.

Android ve iOS Telefondan HGS Bakiye Yükleme (3)

Sonrasında HGS etiketimize ulaşmak için tercih edebileceğimiz çeşitli yollar karşımıza getiriliyor. Plaka No burada ilk olarak karşımıza gelenlerden ancak asıl olarak en doğru yöntem Plaka No dışında olanlar. Çünkü aracınız ikinci else eski sahibinin kapanışını yapmadığı etiket halen aracınız üzerinde görünebilir. Bu bir sorun değil ancak karışıklık yaratacaktır. En basit sorguyu T.C. Kimlik No ile yapabilirsiniz. Android ve iOS’de telefondan HGS bakiye yükleme işlemi böylece daha kolay olacak.

Android ve iOS Telefondan HGS Bakiye Yükleme (4)

T.C. Kimlik No üzerinden hareket ettiğinizde HGS etiketinizin numarası karşınıza getiriliyor. Android ve iOS’de telefondan HGS bakiye yükleme işlemine şimdi başlayacağız. Etiketin üzerine basarak içeriğini görüntüleyebilirsiniz. Tabii bu bilgileri görebilmek için üye girişi yapmış olmanız şart.

Android ve iOS Telefondan HGS Bakiye Yükleme (5)

Android ve iOS’de telefondan HGS bakiye yükleme öncesinde bilgileri kontrol ediyoruz. Plakanın ilk kodu ve son dört hanesi ile doğrulama yapabilirsiniz. Araç sınıfı ve mevcut bakiye de buradan görülebiliyor. Söz konusu etikete hızlı şekilde ulaşmak için Hızlı Etiketlere Ekle diyebilirsiniz. Yükle diyerek yükleme işlemine geçebilirsiniz.

Android ve iOS Telefondan HGS Bakiye Yükleme (6)

Android ve iOS’de telefondan HGS bakiye yükleme için 10 TL, 25 TL, 50 TL, 100 TL, 250 TL ve 500 TL seçenekleri mevcut. Buradan size uygun bir seçeneği seçerek Ödeme Yap diyoruz. Etiketiniz PTT’den alınma ise hizmet bedeli yansıtılmıyor. Burada tüm seçeneklerde 0 TL hizmet bedeli ödeme öncesinde görülebiliyor.

Android ve iOS Telefondan HGS Bakiye Yükleme (7)

3D Secure ile ödeme işlemini gerçekleştiriyoruz. Android ve iOS’de telefondan HGS bakiye yükleme işlemi işte bu kadar basit. PTT harici bir hizmet sağlayıcıdan HGS etiketi aldıysanız, o bankaya ait internet bankacılığı üzerinden yüklemelisiniz. Sorunuz varsa forum sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.