Kategoriler
Rehberler

iPhone’da Erişilebilirlik Kısayolları Nasıl Kullanılır?

Erişilebilirlik uzun süredir iOS‘in, benzer mobil platformlarla kıyaslandığında, sahip olduğu en güçlü özelliklerden biriydi. Tamamen kullanıcı yararı göz önüne alınarak geliştirilen Erişilebilirlik fonksiyonları istendiğinde büyük kullanışlılık sağlıyorlar. Örneğin, ana ekran düğmesine üç kez basarak ekran ışığını minimum düzeyin de altına indirebilme bunlardan yalnızca bir tanesi.

iOS 10’da Erişilebilirlik Kısayolları

Erişilebilirlik Kestirmesi” ile kullanıcılar bir süredir favori Erişilebilirlik özellikleri arasında kolayca geçiş yapabilmekteler. Önceleri yalnızca tek bir özelliği aktifleştirip/devre dışı bırakırken, artık bu özellikler içinden hızlıca seçim yapabiliyoruz. Bu özellik iOS 10’a da taşındı ve iPhone 7/7 Plus gibi yeni cihazlarda kullanılabiliyorlar.

  • Cihazınızın ana ekranından Ayarlar uygulamasını açarak Genel sekmesine geçiş yapın.
  • Ardından listenin yukarısında yer alan Erişilebilirlik başlığını seçin.
  • Ekranı en aşağı kaydırdığınızda Erişilebilirlik Kestirmesi‘ni bulacaksınız.
iOS 10'da Erişilebilirlik Kısayolları

Sonraki ekranda birçok farklı seçenek yer alacak. Buradan tek bir özelliği ya da birden fazlasını işaretleyerek dilediğinizde bunlar arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Şimdi bunların tam olarak ne işe yaradığını görelim:

  • VoiceOver: iPhone’un ekrandaki içeriği seslice okumasını sağlıyor.
  • Renkleri Tersine Çevir: Ekrandaki tüm renkleri baştan aşağıya zıt renklere dönüştürüyor.
  • Renk Filtreleri: Ekranın renk düzenini olduğundan daha farklı hale getiriyor.
  • Beyaz Noktayı Azalt: Parlak renklerin yoğunluğunu düşürüyor.
  • Büyütme: Ekranı yakınlaştırarak içeriklerin daha kolayca görünmesini sağlıyor.
  • Anahtarla Denetim: Ekranın, dokunmak yerine, kafa hareketi gibi farklı komutlarla yönetilebilmesini sağlıyor.
  • Assistive Touch: Motor bozukluğa sahip insanların donanım tuşları gibi kontrol butonlarına daha kolay erişmesini sağlıyor.
İlginizi Çekebilir:  iPhone'da bildirimlerin gecikmesi ve çözüm önerileri

Yalnızca tek bir özelliği seçtiğinizde ana ekran düğmesine üç kez basmak o özelliği aktif veya deaktif hale getiriyor. Birden fazla özellik seçildiğinde ise ana ekran düğmesine basmak küçük bir seçim menüsünü getiriyor. Buradan istediğiniz bir özelliği kolayca aktifleştirebiliyorsunuz. Hangi özelliği seçerseniz seçin, sadece ana ekran düğmesini kullanarak bunları kapatıp açabiliyorsunuz.

iOS 10'da Erişilebilirlik Kısayolları

iOS 10’da Erişilebilirlik kısayolları hakkında tüm bilinmesi gerekenler bunlardı. Ayrıca belirtelim; Erişilebilirlik menüsünün üst kısmında yer alan Büyütme başlığı içerisinden Büyütme Filtresi: “Az Işık” seçildiğinde ana ekran düğmesi ile ekran ışığınızı kısıp açabilirsiniz. Bunun için Erişilebilirlik Kestirmesi’nden Büyütme’yi seçmeyi unutmayın. Daha fazla sorunuz için akillitelefon.com/forum adresimizi ziyaret etmeyi unutmayın.