Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Gitar Akordu Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlar bu denli yaygınlaşmadan önce gitar akordu yapmak için çeşitli yöntemler vardı. Akordu tam olarak düzgün olan bir gitarı dinlemek, 440 Hz’lik telefon çevir sesi olan La (A) notasını baz almak, tuner kullanmak ve perdelere basıp notaları eşitlemek gibi daha birçok yöntemden bahsedilebilir. Akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte Android’de gitar akordu nasıl yapılır? sorusu da sonlanmış oldu.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ovelin.guitartuna&hl=tr

Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz basit bir uygulama sayesinde en doğru şekilde akort işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Mantık basit. Akıllı telefonunuzun mikrofonu kullanılıyor ve böylece telin hangi frekansta ses ürettiği ölçülüyor. Ekrandaki grafikler üzerinden veya sadece dinleyerek telin akort işlemi tamamlanıyor. Altı tel için de aynı işlemin yapılması gerekiyor.

Android: Gitar Akordu Nasıl Yapılır?

Android’de gitar akordu nasıl yapılır? sorusunu cevaplamak için ücretsiz ve alanında belki de en iyisi olan bir uygulamayı yükleyip kurmanız gerekiyor. Uygulama kurulum sonrasında mikrofona erişim yetkisi istiyor. Sonrasında ise otomatik veya tek tek telleri akort edebileceğiniz bir ekran karşınıza getiriliyor. Eğer daha öncesinde hiç gitar akordu yapmadıysanız endişelenecek bir şey olmadığını söyleyelim. Yapmanız gereken şeyler sadece dinlemek, ekrana bakmak ve mandalları çevirmek. Gitar ile ilgili biraz bilgi sahibi olmanızı da tavsiye ediyoruz. Biz yine de daha önceden bu işlemi hiç yapmadığınızı baz alarak mümkün olan en basit seviyede anlatmaya çalışacağız.

Android Gitar Akordu Nasıl Yapılır (1)

Sol alt köşedeki Mi (E) notasından başlayarak saat yönünde dönecek ve sağ alt köşedeki diğer Mi (E) notasında akort işlemini sonlandıracağız. Dikkat edebileceğiniz gibi ekrandaki teller saat yönüne doğru döndükçe inceliyor. Elinizde tuttuğunuz gitarda da en kalın telden başlayarak aşağıda doğru akort işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu işlemi bir kez yaptıktan sonra Android’de gitar akordu nasıl yapılır? diye bir daha düşünmenize gerek kalmayacak.

Android Gitar Akordu Nasıl Yapılır (2)

Hangi teli akort etmek istiyorsanız saat yönüne doğru dönerek sıra sıra üstüne basın. Örneğin Re (D) notası gitarınızın üstten üçüncü teli demektir. Gitarınızdaki mandal üzerinde oynayarak ve ilgili tele sürekli vurarak akort işlemini tamamlayın. Saat yönünde bir kez dönün, tüm telleri ayarlayın ve ikinci dönüşünüzü de ince ayar için yapın. Android’de gitar akordu nasıl yapılır? sorusu artık daha basit bir hale geldi değil mi?

Android Gitar Akordu Nasıl Yapılır (3)

Android’de gitar akordu nasıl yapılır? konusunda çözüm niteliğinde olan uygulama ayrıca bize oldukça geniş bir dünyanın kapısını açıyor. En sağdaki tuşa basarak metronoma ve akor grafiklerine ulaşabiliriz. Metronom özellikle parmak çalışmaları için gerekli. Akor grafikleri ise basılışını bilmediğiniz akorlar konusunda size ciddi anlamda yardımcı oluyor. Games kısmı ise çeşitli oyunlar içeriyor. Örneğin; bazı eklentiler satın alarak akorları daha hızlı şekilde öğrenebilirsiniz. Ciddi ciddi gitar öğrenmeye kafa yoracaksanız kesinlikle faydalı bir uygulama.

Android Gitar Akordu Nasıl Yapılır (4)

Uygulamanın üreticisi aynı zamanda size ciddi anlamda popüler parçaları öğreten Yousician uygulamasını da geliştiriyor. Tıpkı Guitar Hero oyununda olduğu gibi gitar çalmayı öğrenmek ve popüler soloları atmak istiyorsanız kesinlikle indirip deneyebilirsiniz. Yousician da ücretli bir uygulama ancak kesinlikle sınıfının en iyisi. Bizim akort uygulaması içinde ise deneme yapmaya açık olan House Of The Rising Sun, La Bamba ve Asturias şarkıları var. Ayrıca bu konudaki yeteneğinizi ölçmek için bir de teste yer veriliyor. Sorularınız için forum sayfamıza bekliyoruz.