Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Arama Yapmayı Engelleme

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda arama engellemenin birçok yolu var. Bunun için sayısız uygulamadan bahsedebileceğimiz gibi, bazı modellerde yazılıma entegre olan çözümler gördüğümüzü de söyleyebiliriz. Arama engelleme konusu daha ziyade sizi reklam amaçlı arayan numaraları engelleyebileceğiniz bir servis şeklinde ele alınıyor. Rahatsız olduğunuz bir numarayı girerek, uygulama içinden doğrudan engelleme yapılabiliyor. Peki, aramak istemediğiniz bir numarayı nasıl engelleyebilirsiniz? Akşam çocuğunuz akıllı telefonunuzu kurcalarken kaza eseri aramalar yapabilir. İşte bu tip durumlarda ise daha kapsamlı bir arama engelleme uygulamasına ihtiyacınız var demektir. Konumuz Android’de arama yapmayı engelleme.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nextgenxapps.callfilter&hl=tr

Android’de arama yapmayı engelleme üzerine de birçok farklı yoldan bahsedilebilir. En basit olarak şebeke ayarlarınız üzerinden bile aramaları dışarıya kapatabilirsiniz. Android’de arama yapmayı engelleme sağlayan uygulamada ise hem belirttiğiniz numaraları engelleyebilir, hem de başı veya sonu belli olan numaraların sizi aramasının önüne geçebilirsiniz. Örneğin; 0850 ile başlayan hiçbir numara sizi arayamaz veya sonu 5050 olan tüm numaraları engelleme şansınız var. Elbette tüm giden aramalar da engellenebiliyor. Gelen aramalara dair de engelleme seçenekleri mevcut.

Android: Arama Yapmayı Engelleme

Android’de arama yapmayı engelleme gelen ve giden arama engellemelerini yapabileceğiniz oldukça başarılı bir seçenek. Ek olarak engellenen tüm aramaların günlüğü de düzenli olarak tutuluyor ve ihtiyaç duyduğunuzda incelenebiliyor. Normal şartlarda ücretsiz olan sürümde tek bir numaranın engellenmesine izin veriliyor ancak tam sürüme geçildiğinde bu engelleme kalkıyor ve özellik olarak da daha fazlası karşınıza getiriliyor.

Android Arama Yapmayı Engelleme (1)

Android’de arama yapmayı engelleme uygulaması şifre ile korunabiliyor. İlk olarak tanımlanan şifre a harfi ve isteğe bağlı olarak Change Password kutucuğunu seçerek kendi şifrenizi verebiliyorsunuz.

Android Arama Yapmayı Engelleme (2)

Android’de arama yapmayı engelleme uygulamasının ana ekranı üç seçenekten oluşuyor. Bunları gelen aramalar, giden aramalar ve engelleme günlüğü diye Türkçe’ye uyarlamak mümkün. Gelen arama seçenekleri arasında beyaz liste, kara liste oluşturma var. Ek olarak bilinmeyen tüm numaraları engelleme yani rehber dışı aramaları engelleme ve tüm aramaları engelleme seçenekleri kullanıcılara sunuluyor.

Android Arama Yapmayı Engelleme (4)

Android’de arama yapmayı engelleme uygulamasında giden arama seçenekleri de gelen aramaya benzer ancak burada farklı olarak Wildcard özelliği karşımıza getiriliyor. Wildcard özelliği ile belirli numaralarla başlayan veya biten numaraların engellenmesi yapılabiliyor. Her uygulamada rastlayamayacağınız farklı bir özellik. Örneğin; 0850* yaparak tüm 0850’li numaraları engellemeniz mümkün.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak