Kategoriler
Konular

WhatsApp mı Yoksa Allo mu?

Google en büyük rakibi Facebook ile yüzleşmek için elinden geleni yapıyor. Facebook’a ilk kez Buzz ve Google Plus ile meydan okuyan Google bu servislerini bugüne kadar devam ettirmiş olsa da markette hiçbir zaman beklenen etkiyi yaratmayı başaramamışlardı. Peki sizce bu Allo için de geçerli olacak mı?

WhatsApp mı Yoksa Allo mu?

WhatsApp’ın satın alınması ile Facebook popularitede yeni bir seviyeye ulaştı. Zira WhatsApp’ın büyüme oranı oldukça yüksek ve Google da bu nedenle karşısına bir şeyle çıkmak istiyor. Önce Duo isimli görüntülü sohbet uygulaması yayınlandı ve uygulama beklenildiği gibi dünya çapında bir ilgiyle karşılandı. Şimdiyse karşımızda WhatsApp’a doğrudan rakip olması beklenen Allo var.

Arayüz

WhatsApp mı Yoksa Allo mu?

Herhangi bir uygulamada ilk göze çarpan detaylardan biri kullanıcı arayüzüdür. WhatsApp ile Allo’nun arayüzünü yan yana koyduğunuzda yalnızca birkaç fark ile karşılaşıyorsunuz.

Gerçektende aralarında çok fazla farklılık bulunmuyor. Ancak Allo’nun dizayn anlayışı bakımından daha minimal göründüğü doğru. Zira WhatsApp’a hakim olan yeşil rengin aksine Allo’da beyazın ağırlığını görüyoruz.

Google Asistan, Allo’nun en dikkat çeken yanlarından biri. Kendisi bir yapay zeka gibi size iş programlarınız, çevrenizdeki restoranlar veya en son haberler gibi farklı şeyler hakkında bilgiler verebiliyor ve çeviri yapabiliyor. Kendisiyle bire bir sohbet edebiliyor veya grup sohbetlerine dahil edebiliyorsunuz.

Güvenlik

WhatsApp mı Yoksa Allo mu?

Güvenlik her mesajlaşma uygulamasında en önemli başlıklardan biridir. Geçmişte güvenlik anlamında WhatsApp’ın devrim niteliğinde yenilikler getirdiğini görmüştük. Uçtan uca şifreleme uygulamanın bünyesine kattığı en yeni güvenlik önlemlerinden biriydi. Bu hükümet yetkilileri dahil hiç kimsenin WhatsApp’dan gönderilen mesajları okuyamamasını sağlıyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone sarı ekran sorunu çözümü

Diğer taraftan Allo normal sohbetlerde uçtan uca şifrelemeyi kullanmıyor. Ancak özel bir sohbet başlatmak istediğinizde Gizli Sohbet denilen özelliğe başvurabiliyorsunuz ki tahmin ettiğiniz üzere bu özelliğe sahip.

Özellikler

WhatsApp mı Yoksa Allo mu?

Her iki uygulamada yazılı mesajlaşma bulunuyor ve sesli mesaj ile medya gönderme gibi kapasitelere sahipler. Ancak sesli görüşme kalitesine gelindiğinde WhatsApp Allo’dan bir adım önde olduğunu hissettiriyor.

Allo karşı tarafa gönderilen mesajı kısa süre sonra ortadan kaldıran özel bir gizlilik fonksiyonuna sahip. Diğer taraftan WhatsApp böyle bir şey sunmuyor.

Eğer yapışkanlar göndermekten hoşlanıyorsanız bu anlamda Allo’yu daha başarılı bulacaksınız. Allo WhatsApp’tan farklı olarak çeşitli ve eğlenceli yapışkanlara sahip.

Allo ve WhatsApp birbirinden farklı türde yazı formatları sunuyorlar. Allo’nun yazı boyutunu büyütme ve küçültme gibi özellikleri mevcut. WhatsApp’ta ise yazıları kalın ve italik yapabiliyor ya da üzerlerine bir çizgi çekebiliyoruz.

Okundu işareti her iki platformda da mevcut. Ancak yalnızca WhatsApp size kişinin son görülme zamanını bildiriyor.

Son olaraksa WhatsApp’ın dosya paylaşma özelliği bulunuyor ve Allo buna sahip değil. Diğer taraftan Allo yalnızca Android ve iOS’de mevcutken WhatsApp’ın web ve masaüstü versiyonları bulunmakta.

Sonuç

Her iki uygulama da birbirlerine üstünlük sağlayan bazı özelliklere sahipler. WhatsApp ve Allo‘nun bu anlamda gerek sundukları fonksiyonlar ve gerekse mesajlaşma unsurları ile farklı kitlelere hitap eden yanlarının olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Allo’nun bu çekişmede henüz çok yeni olduğunu düşünürsek ilerleyen aylarda daha yeni özelliklerle donatılacağını öngörebiliriz.

Eğer karşılaştırmada önemli bir noktayı atladığımızı düşünüyorsanız bunu yorum kısmında belirtmeyi unutmayın.