Kategoriler
Rehberler

iPhone’da VPN Ayarları Nasıl Silinir?

Bu küçük rehberimizde “iPhone’da VPN Ayarları Nasıl Silinir?” sorusuna yanıt arayacağız. Ülkemizin çalkantılı atmosferinde, çeşitli sebeplerle yıllardır birçok internet servisine erişim defalarca engellendi. Erişim engellemeleri bir süre sonra kalkıyor olsa da ne zaman hangi internet sitesine erişimin engelleneceği ya da yavaşlatılacağı öngörülemediği için kullanıcılar artık akıllı telefonlarında bir VPN uygulaması bulundurmayı tercih ediyor. iPhone için de ücretli ve ücretsiz çok sayıda VPN uygulaması mevcut. Tabii uygulama yüklemeden VPN ayarlarını elle girmiş de olabilirsiniz. Kullandığınız VPN’i telefondan kaldırmak ya da farklı bir hizmete geçiş yapmak istediğinizde şüphesiz eski VPN ayarlarını silmek isteyeceksiniz. Dilerseniz iOS işletim sisteminde VPN ayarlarını nasıl kaldırabileceğinize değinelim.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'un yenilenmiş olduğunu anlamak

iPhone’da VPN Ayarları Nasıl Silinir?

iPhone’da VPN ayarlarını silmek için iki yöntem var, birincisi oldukça basit. Örneğin TunnelBear gibi hizmetin uygulamasını yüklediğinizde VPN ayarları zaten otomatik olarak oluşturuluyor, VPN ayarlarını kaldırmak için yüklediğiniz uygulamayı silmeniz yeterli oluyor.

iPhone'da VPN Ayarları Nasıl Silinir 1

Eğer VPN ayarlarını elle girdiyseniz iOS işletim sisteminde Settings > General > VPN (Ayarlar – Genel – VPN) yolunu izleyin. Burada ayarlanmış VPN profillerinin listelendiği arayüz karşınıza gelecektir. Kaldırmak istediğiniz VPN ayarının sağ kısmında yer alan “i” butonuna dokunun, “Delete VPN” (VPN’i Sil) seçeneğini kullanın. Ardından silme işlemine onay vermelisiniz. Gördüğünüz gibi iPhone’da VPN ayarlarını silmek oldukça kolay.