Kategoriler
Konular

10 Maddede Eski Akıllı Telefon Nasıl Değerlendirilir?

Hayatımızda en sık şekilde değiştirdiğimiz elektronik cihazlar hiç şüphesiz akıllı telefonlar. Özellikle ülkemizde bazı kaynaklara göre değiştirme periyodunun neredeyse altı ay seviyelerine indiği göze çarpıyor. Peki, eski akıllı telefon nasıl değerlendirilir? Aslında bu sorunun cevabını hepimiz biliyoruz. Genelde eski akıllı telefonlarımızı annemiz ve babamız başta olmak üzere aile ve sülalemizin diğer fertleri kullanıyor. 🙂 Peki şayet herkes kullandığı akıllı telefondan memnunsa ne olacak? Eski yadigarı çekmeceye koyup saklayacak mısınız? Elbette hayır. Yazımız boyunca size eski akıllı telefon nasıl değerlendirilir? konusunda ışık tutacak 10 maddeyi ele alacağız. Böylece hiç aklınızda olmayan ancak günlük hayatınızda oldukça fazla şekilde işinize yarayacak yeni teknolojik oyuncaklara sahip olabilirsiniz.

10 Maddede Eski Akıllı Telefon Nasıl Değerlendirilir?

Ele alacağımız 10 madde gerçekten de zihni sinir diyeceğimiz çözümlerden oluşuyor ve aslında sizi birçok ciddi masraftan kurtarabilir. Emin olun yazımızın sonuna geldiğinizde eski akıllı telefonunuzun çekmeceden çıkartıp yeni görevini atamak için can atacaksınız. Bundan sonra da eski akıllı telefonlarınızı bu şekilde değerlendireceğinize dair hiçbir şüphemiz yok. Hazırsanız eski akıllı telefon nasıl değerlendirilir? konumuza başlayalım.

Bir acil durum asistanı yapın

Hazırsanız eski akıllı telefon nasıl değerlendirilir konumuza başlayalım.

Basit birkaç hamle ile eski akıllı telefonunuzu seyahatleriniz için mükemmel bir acil durum asistanı haline getirebilirsiniz. Nasıl mı? Öncelikle WikiPedia’nın tüm arşivini indirerek bu işe başlayabilirsiniz. Android için buradan, iOS için de buradan indireceğiniz dosya ile tüm WikiPedia arşivinizi eski akıllı telefonunuzda bulundurabilirsiniz. İhtiyacınız olan ise 5 GB’a yakın depolama alanı. En kötü harici bir SD kart takarak dahi bu alanı sağlayabilirsiniz tabii iPhone’lar hariç. Böylece dünya üzerinde ihtiyaç duyabileceğiniz her veri elinizin altında olur. İhtiyaç duyacağınız bir uygulamayı daha akıllı telefonunuzda bulundurmak fena olmaz. Bunun için Türkçe çözümler de var ancak detaylı ve İngilizce bir uygulama istiyorsanız gezgin rehberi olarak birçok ipucunu barındıran uygulamayı Android için buradan ve iOS için de buradan indirebilirsiniz. Ek olarak gideceğiniz yerin haritasını Google Haritalar’dan önceden çevrimdışı olarak indirmek de büyük fayda sağlayacaktır. Elbette SOS sinyali gönderebilen bir el feneri uygulamasını da kurmanız fena olmaz. Bunlar yazılım odaklı çözümlerdi. Ek olarak bir PowerBank, güneş enerjili şarj cihazı ve su geçirmez kılıf da tam olarak bir çözüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Çocuğunuz ve kendiniz için harika bir oyuncak elde edin

eski akıllı telefon nasıl değerlendirilir

Her ne kadar çocukların kişisel gelişimi için akıllı telefondan uzak tutulmaları gerektiğini savunsak da bunun pek de mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Zamanı sınırlı tutarak akıllı telefonlarla oynamalarını sağlamak en doğrusu. Elbette yeni akıllı telefonunun oyuncak olmasını kimse istemez. Bunun için eski akıllı telefonu onların sevebileceği oyunlarla doldurabilirsiniz. Uygulama marketlerinde çocuklar için sunulan birçok oyun var. Android için buradan, iOS için de buradan göz atabilirsiniz. Akıllı telefonunuza bir kullanım zamanlayıcı kurmanız da iyi olacaktır. Bunun için forum sayfamızdan tavsiyeler alabilirsiniz. Bu oyuncak emin olun sizin için de vazgeçilmez olacak. Özellikle uzun süren bekleme seanslarınız varsa. Yine de çocuk oyuncağı haline getirirken darbeye dayanıklı bir silikon kılıf satın almayı da ihmal etmeyin.

Bilgisayarınızın bir uzaktan kumandası olsun

Bilgisayarınızın bir uzaktan kumandası olsun

Eski ya da yeni fark etmeksizin, akıllı telefonlar içerdiği teknik detaylar sayesinde bilgisayarınız için mükemmel bir uzaktan kumanda olabilir. Örneğin; akıllı telefonunuzun ekranını kablosuz bir touchpad gibi kullanabilirsiniz. Hiç de fena olmaz değil mi? Tek başına bu destek bile bilgisayarlarınıza uzaktan tam anlamıyla hükmetmek adına yeterli olacaktır. Tabii ek çözümler de yok değil. Medya oynatıcılara veya Torrent istemcilere özel uzaktan yönetim uygulamaları da var. Uzaktan kontrol uygulaması olarak Android için buradan, iOS için de buradan tavsiye ettiğimiz çözümü indirebilirsiniz.

Kendi yol bilgisayarınızı kendiniz yapın

Kendi yol bilgisayarınızı kendiniz yapın

7-8 yaşında ve “neden değiştireyim ki?” diye kendi kendinize soracak kadar sevdiğiniz bir otomobiliniz olabilir. Gerçekten de fiyatlara baktığınızda her zaman en yeni ve en günceli takip etmek pek de kolay gibi görünmüyor. Eğer kullanmakta olduğunuz aracın bir yol bilgisayarı yoksa, eski akıllı telefonunuzu kullanarak son derece modern bir yol bilgisayarı elde edebilirsiniz. Üstelik bunu sadece otomobiller için düşünmeyin. Bisiklet sevenler veya motosiklet sevdalıları da aynı şekilde eski akıllı telefonundan bir yol bilgisayarı yapabilir. Fakat bisiklet ve motosiklette koruyucu kılıf ve su geçirmezlik durumlarını her zaman göz önünde bulundurmanız faydanıza. Eğer bir OBD modülü satın alırsanız aracınızdaki verileri de akıllı telefonun ekranına gerçek zamanlı oalrak taşıyabilirsiniz. Tavsiye edeceğimiz uygulama ayrıca basınç ve yokuş gibi bilgileri de karşınıza getiriyor. Android için buradan, iOS için de buradan indireceğiniz uygulama fazlası ile işinizi görecektir.

Taşınabilir oyun konsolu olmaya hazır

Taşınabilir oyun konsolu olmaya hazır

Eski akıllı telefonunuzda da az oyun oynamamışsınızdır. Emekliye ayırdığınız akıllı telefon eğer çok da eski değilse mutlaka oyunlar konusunda size eşlik etmeye devam edecektir. Üstelik pil endişesi olmadan. Kullanıcıların çoğu yeni satın aldıkları akıllı telefonlarda pili koruma endişesi ile oyun oynamaya çekiniyor. Gerekirse bir PowerBank satın alarak eski akıllı telefonunuzu tam bir oyun makinesi haline getirebilirsiniz. Seçenekler de çok. Android ve iOS tarafı için müthiş denebilecek birçok üst seviye oyun var. Ek olarak eski oyunları veya PSP oyunlarını da akıllı telefonlarda oynayabilirsiniz. Sadece oyun olarak da düşünmeyin. Eski akıllı telefonunuz bir e-kitap okuyucu, müzik çalar veya medya oynatıcı olarak da görevlendirilebilir. Atın birkaç sezon diziyi keyfinize bakın.

İşlemci ve grafik gücünü insanlığa fayda için kullandırın

İşlemci ve grafik gücünü insanlığa fayda için kullandırın

Kullanmadığınız akıllı telefonlarınızın donanımsal gücünü insanlığa fayda sağlamak için kullanabilirsiniz. Belki de eski akıllı telefonunuzu değerlendirmenin en ilginç yollarından biri de bu. Yapılan açıklamalara göre dünyada bir milyon kadar kullanıcı şu anda eski akıllı telefonlarını bu şekilde değerlendiriyor. Peki, sistem nasıl işliyor? Basitçe söylemek gerekirse o anda yapılan tıbbi araştırmalar için akıllı telefonunuzdan işlemci ve grafik işlemcinin hesaplama yeteneğinden destek alınıyor. Tüm süper bilgisayarların ve akıllı telefonların birlikte çalıştığı bir hesaplama ağı gibi düşünebilirsiniz. Android için kullanabileceğiniz birkaç uygulamayı buradan ve buradan indirebilirsiniz. iOS için de farklı çözümler mevcut.

İşte yeni akıllı saat / takvim ve dijital fotoğraf çerçeveniz!

İşte yeni akıllı saat takvim ve dijital fotoğraf çerçeveniz!

Eski akıllı telefonunuzu şarja takıp başucunuza koyun ve şimdi mükemmel bir dönüşüme hazır olun. Normalde akıllı telefonlarımızın alarm ve takvim özelliklerini hepimiz kullanıyoruz ancak başucumuzda duran dekoratif bir dokunmatik akıllı saat ve takvim fikri nasıl? Çok güzel! Eski akıllı telefonumuzu kolayca bu şekle çevirebiliriz. Üstelik ekranı AMOLED ise daha da çekici olacaktır. Alarm ve takvim uygulaması için tavsiyelerimizi Android için buradan ve iOS için de buradan indirebilirsiniz. Ek olarak dijital çerçeve olarak kullanmak için iOS’de şu uygulama oldukça güzel. Android’de de bir sürü çözüm var. Bir diğer ilgi çekici kullanım yolu ise dünya çapındaki kamera görüntülerini ekranda bulundurmak. Örneğin Times medyanını sürekli olarak izlemek ister miydiniz? O zaman Android için şu uygulamayı indirin!

Televizyonunuz için bir uzaktan kumanda / medya kontrolücüsü çözümü oluşturun

Televizyonunuz için bir uzaktan kumanda medya kontrolücüsü çözümü oluşturun

Eğer eski akıllı telefonunuzun bir kızılötesi arabirimi varsa şanslısınız demektir çünkü artık her cihazı kontrol edecek bir uzaktan kumandanız var! Android’de şu veya iOS’de de benzer uygulamaları kullanarak kızılötesi uzaktan kumandalı tüm cihazları kontrol etmeye başlayabilirsiniz. Alanında iyi olarak şu uygulamayı da gösterebiliriz. Ek olarak canlı TV izleme sağlayan uygulamaları indirebilir ve Chromecast gibi bir araçla televizyonunuza kablosuz olarak iletebilirsiniz. Bu da yeni yayınlar keşfetmenizi ve kanallar arasında kolaylıkla geçiş yapmanızı sağlayan bir yöntem olarak aklınızda bulunsun. YouTube’un da doğrudan TV’ye bağlantı özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Araç takip sisteminizi yapın

Araç takip sisteminizi yapın

Araç takip sistemleri için GPS ve SIM kart girişli olan modülleri kullanmanız gerekiyor. Sonrasında akıllı telefonunuza kuracağınız takip uygulamaları ile örneğin; motosikletinizin nerede olduğunu anlık olarak görebilirsiniz. Bu aynı zamanda çalınan aracınıza da ulaşabilmek demek. Tabii gönül ister ki böyle şeyler yaşanmasın. Araç takip sisteminizi eski akıllı telefonunuzu kullanarak da oluşturabilirsiniz. Burada ihtiyacınız olan GPS ve SIM girişi zaten eski akıllı telefonunuzda mevcuttur. Kullandığınız akıllı telefonla eşleştirme yapmanız yeterli olacaktır. Zaten tüm sistemler için bir data hattı gerekli. Bu zaten var diye düşünüyoruz. Pil sorununu ise ciddi büyüklükte bir PowerBank ile çözebilirsiniz ancak doğrudan bir adaptör bağlanıp araç aküsünden sağlanması daha doğru olabilir. Forum sayfamızdan akıllı telefonunuza uygun çözümler konusunda öneriler alabilirsiniz.

Eviniz için güvenlik kamerası

Eviniz için güvenlik kamerası

Birkaç yıllık akıllı telefonunuzun arka kamerası hemen tarih olamaz değil mi? Eski akıllı telefonunuzu değerlendirebileceğiniz en iyi yöntemlerden birisi güvenlik kamerası olarak kullanmak. Ek olarak bebek izleme kamerası da yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey gerekli olan uygulamaları kullandıktan sonra kablosuz ağ bağlantısını kurarak kullandığınız akıllı telefonla eşleştirmek. Güvenlik kamerası olarak Android’de şu ve iOS’de de şu uygulamayı kullanabilirsiniz. Bunlar dışında çözümler de mevcut. Bebek kamerası kullanımı için de buraya göz atabilirsiniz.