Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Parmak İzi Okuyucuya Kısayol Atama

Akıllı telefonların son zamanlarda kazandığı en önemli özellik hiç şüphesiz parmak izi okuyucu oldu. Önceden üst seviye modellerde başlayan akım şimdilerde ise orta seviye modellerin değişmezi haline gelmeye başladı. Peki, parmak izi okuyucu ne işe yarar? Genelde şu sıralar bazı uygulama, online işlem, bankacılık ve ödeme platformları için güvenli giriş veya telefondaki ekran kilidini açmayı sağlıyorlar. Gelecekte elbette çok daha fazla işleve sahip olacak. Ele alacağımız Android’de parmak izi okuyucuya kısayol atama konusu ise oldukça hoşunuza gidecek türden. Parmak izi okuyucuyu sanki ek bir dokunmatik düğmeymiş gibi kullanmanızı sağlıyor. Sadece kısayollar atamanız yeterli. Gelecek vaat eden bir uygulama. Burayı tıklayarak indirebilirsiniz.

Android: Parmak İzi Okuyucuya Kısayol Atama

Android’de parmak izi okuyucuya kısayol atama uygulaması Google Play’de bulunmuyor. Şu an yeni geliştirilen ve geliştirilmesi süren bir uygulama. Ayrıca APK olarak indirip yüklenmesi şart. İndirip kurduktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacak. Burada önemli olan nokta şu: Uygulama şu anda bir dokunmatik tuş gibi görev alacak. Sonraki sürümlerde ise muhtemelen uygulama kısayolları da atamak mümkün olabilecek.

Android Parmak İzi Okuyucuya Kısayol Atama (1)

Android’de parmak izi okuyucuya kısayol atama uygulamasının genel görünüşü bu şekilde. Kullanmaya başlamak için ilk seçenek olan Enable Fingerprint Quick Action’u onaylayın. Android sizden birkaç izin isteyecek ve sonrasında kullanıma hazırsınız demektir. Uygulamanın tüm görüntüsü bu şekilde. Daha fazla bir detaya sahip değil.

Android Parmak İzi Okuyucuya Kısayol Atama (2)

Android’de parmak izi okuyucuya kısayol atama uygulamasındaki Quick Action seçeneğinde şimdilik üç farklı seçenek mevcut. Parmağınızı okuyucuya götürerek uyku modunu açabilirsiniz yani bu bir nevi güç tuşu işlevi kazanılmasını sağlıyor. Benzer şekilde Home tuşu ataması da yapılabiliyor ancak bizim en çok sevdiğimiz bildirim menüsünü açan seçenek oldu. İlerleyen tarihlerde uygulama kısayolları da eklense tadından yenmeyecektir.

Android Parmak İzi Okuyucuya Kısayol Atama (3)

Android’de parmak izi okuyucuya kısayol atama uygulamasında diğer seçenekler çok ta gritik değil ancak Disable ads’in bizi şaşırttığını söyleyebiliriz. Bastığınız anda sizden herhangi bir ücret istenmeden reklamlar kapanıyor. Tabii yine uygulamaya bağış yapabileceğiniz bir seçenek de eklenmiş ancak satın almak şart değil.

Android Parmak İzi Okuyucuya Kısayol Atama (4)

Android’de parmak izi okuyucuya kısayol atama uygulamasında parmak izi okuyucuya yeni görevler verdiğinizde Android bu kullanım için sizden onay istiyor. Gerekli onaylar sonrasında artık çok daha yetenekli bir parmak izi okuyucunuz olacak diyebiliriz. Sorularınız için forum sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları