Kategoriler
Rehberler

Android Telefonlarda Dosya Gizlemek

Android‘de, sadece bu işe özel herhangi bir uygulama yüklemeden, içerisinde video, fotoğraf ya da müzik gibi dosyalar bulunan klasörleri veya yalnızca dosyaların kendilerini kolay bir şekilde gizleyebilirsiniz. Şimdi yazımızda yer vereceğimiz adımları takip ederek sizin için önemli olan dosyalarınızı bir başkasının erişiminden gizleyin. Android’de dosya gizlemek nasıl yapılır?

Android’de Dosya Gizlemek

Günümüzde artık bütün Android’ler dosya gezgini dediğimiz birer ‘File Explorer‘ aracına sahipler. Bu gömülü araç ile dosyalarınızı bir noktadan başka bir noktaya özgürce taşıyabilir ya da onları gruplandırarak organize edebilirsiniz. Eğer böyle bir araca sahip değilseniz ES Dosya Yöneticisi gibi çözümleri kullanabilirsiniz. Zira bu adımları uygularken ihtiyacınız olacak.

Android'de Dosya Gizlemek
  • İndirmiş olduğunuz dosya yöneticisini çalıştırarak işe başlayın.
  • Ardından gizlemek istediğiniz dosyayı ya da klasörü ekrandan bulun.
  • Dosyayı veya klasörü seçerek yeniden isimlendirmeyi seçin.
  • Sonrasında ise adının başına bir nokta işareti koyun.
    (“temmuz” -> “.temmuz” gibi).
İlginizi Çekebilir:  Telegram'daki İngilizce mesajları otomatik olarak çevirmek

Tüm yapmanız gerekenler bu kadar. Android’imiz Linux tabanlı bir işletim sistemi olduğundan bunu uygulamak dosyamızın bir sistem dosyası gibi görünmesini sağlayacak ve otomatik olarak gizlenecek. Eğer gizlemiş olduğunuz dosyanın tekrar görünmesini istiyorsanız indirmiş olduğunuz dosya gezgininden gizli dosyaları göster seçeneğini işaretlemeniz yeterli.

Android'de Dosya Gizlemek

Adımları geri almak için dosya isminin başındaki nokta işaretini kaldırabilirsiniz. Bu tekniği her türlü dosya üzerinde uygulayabileceğinizi unutmayın. Daha fazla sorularınız için akillitelefon.com/forum adresimizi ziyaret ederek yardım alabilirsiniz.