Kategoriler
Rehberler

iOS 10’da Bildirimlerin Kaybolmaması Sorunu

Bildirim uyarıları iOS 10’da artık daha farklı çalışıyorlar. Bu yeni özellik Apple’ın WWDC etkinliğinde üzerinden geçtiği noktalardan biri olmamıştı. Yani bu yenilikten haberdar olmanın tek yolu iOS 10’u bir süre kullanmış olmak olacak.

Bildirimlerin Kaybolmaması Sorunu

iOS’un daha eksi sürümlerinde yalnızca iki tip bildirim seçeneğinden birini kullanmak mümkündü; “Başlıklar” ve “Uyarılar”. Ancak iOS 10 ile Uyarılar seçeneği değiştirildi ve adı aynı kalmış olsa da aslında bambaşka bir stil haline dönüştü. ‘Uyarılar’ artık bildirimleri ekranın tam ortasında göstermek yerine tepeye yerleştiriyor ve kullanıcı fiziksel olarak müdahale etmediği sürece bildirim orada kalmaya devam ediyor, yani asla kaybolmuyor. ‘Başlıklar’ özelliğinin aksine bildirimlerin otomatik olarak gizlenmesini istemeyenler için yerinde bir seçenek olarak düşünülmüş.

Eğer iOS 10 ile almış olduğunuz bildirimlerin ekranda kalakalması sorunundan rahatsız oluyorsanız bunun çözümü aslında oldukça basit. Tek yapmanız gereken ana ekrandaki Ayarlar uygulamasından bildirimleri kendiliğinden gizlenmeyen uygulamayı ya da uygulamaları bularak bunların bildirim stillerini ‘Uyarılar‘dan ‘Başlıklar‘a değiştirmek olacak. Şimdi bunun adımlarını görelim.

Bildirimlerin Kaybolmaması Sorunu
  • iPhone ya da iPad‘inizin ana ekranından Ayarlar uygulamasını çalıştırın.
  • Ekranın üst bölümünde yer alan kırmızı logolu Bildirimler başlığına dokunun.
  • Örneğin, söz konusu uygulama WhatsApp ise listeden bunu bularak dokunun.
  • ‘Kilitli Değilken Uyarı Stili’ başlığının altından ‘Başlıklar‘ uyarı stilini seçin.
    Eğer tamamen bildirim görmek istemiyorsanız ‘Yok‘u işaretleyebilirsiniz.
Bildirimlerin Kaybolmaması Sorunu

iOS 9‘dan iOS 10’a güncelleyen kullanıcılar daha önceki versiyonda seçmiş oldukları uyarı stilini aynen bir sonraki versiyona taşıyorlar. Yani ‘Uyarılar‘ önceleri alınan bildirimleri ekranının tam ortasında gösterirken şimdi tepede gösteriyor ancak bunlar otomatik olarak kaybolmuyorlar. Bu da bildirimlerin takılı kalması algısını oluşturuyor. Daha fazla sorularınız için akillitelefon.com/forum adresinden yardım alabileceğinizi unutmayın.

İlginizi Çekebilir:  Google Haritalar'da Gece Modu'nu açma