Kategoriler
Konular

Sony Xperia XZ’ye Geçmek İçin Beş Neden

Akıllı telefon yarışının zirve rekabetinde şu sıralar en çok Sony Xperia XZ konuşuluyor. Firmanın ivme yakalamış yeni serisine eklenen Sony Xperia XZ, özellikle piyasanın en üst düzeyindeki kavram karmaşasını netleştiriyor ve kullanıcıların karar vermesi üzerinde baskın bir etki sağlıyor. Sadece teknik özellik değil, tasarım, yazılımsal detaylar ve kamera kalitesi konusunda da Sony Xperia XZ‘de çok ciddi üstünlükler var. Rekabette Samsung tarafındaki durumları hepimiz biliyoruz; spin atarak yarıştan ayrıldı. Apple’a yönelmek için de ipotek yapacak kadar mal varlığınızın -şaka bir yana iPhone kullanıcılarını artık Android’e geçişe zorlayan bir fiyatlandırma var- olması gerekli. LG G5 kendi alanında başarılı bir akıllı telefon ancak o tarafta da ara model olan V20’ye odaklanma söz konusu. Elbette bahsedecek daha birçok marka ve model var ancak yazımızda Sony Xperia XZ‘nin öne çıkan çarpıcı noktalarını ele alacağız.

Sony Xperia XZ’ye Geçmek İçin Beş Neden

Sony Xperia XZ‘nin özelliklerini kısaca bir özetleyip bizi en çok etkileyen nedenleri sizler için sıralayalım. Sony Xperia XZ, 5.2 inç ekranlı bir akıllı telefon. Böylece tek elde herkes tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor. Sony’nin alışılagelmiş stil sahibi çizgileri tasarımda korunuyor. Su ve toza karşı IP68 sertifikasına sahip olan telefonda ekran IPS tipi panelle görüntü oluşturuyor ve Corning Gorilla Glass 4 korumasına sahip. Kameralar hiç şüphesiz Sony Xperia XZ‘nin en etkileyici olan tarafı. 23.0 MP olan arka kamerada f/2.0 diyafram açıklığı mevcut ve elde edilen sonuçlar inanılmaz düzeyde. Otomatik odaklama, yüz algılama ve lazer algılayıcı en önemli özelliklerden. 4K video kaydı destekleniyor. 13.0 MP çözünürlükteki ön kamera da açık olmak gerekirse birçok üst düzey akıllı telefonun arka kamerasından bile daha kaliteli sonuçlar veriyor.

Sony Xperia XZ (4)

Sony Xperia XZ‘e Snapdragon 820 güç veriyor. Dört çekirdekli ve 2.15 GHz saat hızına sahip olan bu işlemci 3 GB kapasitede bellekle destekleniyor. Android 6.0 işletim sistemi son derece akıcı ve rahat çalışıyor. Sunulan 32 GB kapasiteyi Micro SD bellek kartlarıyla 256 GB kadar daha artırma şansı kullanıcıya tanınıyor. Akıllı telefonun pil kapasitesi ise zarif görüntüsüne rağmen 2900 mAh gibi yüksek bir değerde.

Video performansı

Sony Xperia XZ öncelikle mükemmel bir video çekme potansiyeline sahip. 4K çözünürlük ve lens kalitesinden bahsetmiştik ancak burada demek istediğimiz asıl olarak beş eksenli görüntü sabitleme teknolojisi. Şöyle ki; akıllı telefonu elinizde tutarak ve pek fazla sarsmadan görüntüye odaklı şekilde koştuğunuzda sanki bir sinema şaryosu üzerinde hareket ediyormuş gibi net ve titreşimsiz bir görüntü elde edebiliyorsunuz. Takip eden kullanıcılar, özellikle Z4 ile başlayan akım ile birlikte Sony’nin bu konuda ne kadar ilerleme kaydettiğini anımsayacaklardır. Görüntü sabitleme özelliğinin ön plana çıktığı diğer noktalar ise dijital yakınlaştırmalı ve makro videolar. Sony’nin fotoğraf ve kamera konusundaki sahip olduğu teknolojileri uygun bir zamanında buradan incelemenizi öneririz.

Sony Xperia XZ (5)

Kamera

Sony Xperia XZ gelmiş geçmiş en iyi akıllı telefon kameralarından birine sahip. Yazımızın başında donanımın ancak iyi bir yazılım ve ek teknolojiler ile mükemmelliğe ulaşabileceğini anlatmaya çalışmıştık. İşte akıllı telefonun asıl başarılı noktalarından biri burada ortaya çıkıyor. Z5’e göre çok daha kaslı bir kamera karşımıza çıkıyor. 23 MP çözünürlükte görüntü yakalayabilen 1 / 2.3 inç’lik Exmor RS algılayıcı size fotoğraf konusunda kesinlikle bambaşka bir deneyim yaşatacak. Özellikle eklenen lazer algılayıcı ile birlikte önemli iyileştirmeler göze çarpıyor. 0.03 saniye süren odaklama süresi, 0.6 saniyede bekleme modundan çekim moduna geçme, RGB-IR renk algılayıcı, 24 mm görüş açısı ve BIONZ görüntü işleme motoru başarının temelinde yatanlar.

Sony Xperia XZ

Akıllı pil teknolojileri

Sony Xperia XZ pil konusunda da rakiplerine önderlik edecek özelliklere sahip. Burada yine donanım ve yazılımın bir birleşimi var. Örneğin; akıllı telefon en çok ve en az kullandığınız uygulamaları analiz ederek size belirli zamanlarda temizlik ve devre dışı bırakılmaları için ipuçları veriyor. Daha da önemlisi uyarlanabilir şarj teknolojisi. Hemen hemen herkes akıllı telefonunu yatarken şarja takıp sabah alıyor. Pil çoğu zaman yüzde 100 seviyesinde ve akıllı telefon şarja takılı şekilde kalmaya devam ediyor. Sony Xperia XZ durumu hissederek akıllı telefonunuzu yüzde 90 seviyesine kadar şarj ediyor ve uyanma saatiniz yaklaştığında yüzde 100 seviyesine getiriyor. Böylece pil korunuyor. Öte yandan STAMINA enerji yönetimi uygulaması da Sony Xperia XZ için ayırt edici noktalardan biri.

Sony Xperia XZ (1)

Suya ve toza dayanıklılık

Su ve toza dayanıklılık aslında tüm modellerde olması gereken bir özellik. Doğrusunu söylemek gerekirse bu konuda ipi göğüsleyen firmanın yine Sony olduğunu söylemek gerek. IP68 sertifikası, yakışacak şekilde amiral gemisi olan Sony Xperia XZ modeline de eklenmiş. Bu şu anlama geliyor 1 metreye kadar suyun içinde 30 dakika boyunca kalabilirsiniz. Daha derinde veya daha fazla su içinde zaman geçirme tamamen toleranslara bağlı. Tabii burada tavsiye edilen su tatlı su. Havuz suyu veya tatlı bir deniz suyu olabilir. Tuzlu suyun korozyon etkisinin akıllı telefonunuza zarar vereceğini unutmayın. IP68 sertifikası aynı zamanda toz geçirmeme anlamına da geliyor. Akıllı telefonunuz kuma düşse bile sudan bir geçirip gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Sony Xperia XZ (2)

Tamamen “sıra dışı” yeni tasarım

Sony Xperia XZ‘de kullanılmaya başlanan ALKELEIDO yeni bir malzeme ve kesinlikle bir ziynet eşyası hissi verme konusunda başarılı. Parlaklığı, ışığa karşı olan renk değiştirişi ve verdiği dokunuş hissi kesinlikle üst seviye bir akıllı telefon kullandığınızı hissettiriyor. Sony Xperia ailesinin çizgisini bozmayan stil sahibi hatları ile bir araya gelmesi kesinlikle lüks hissini başarı ile veriyor.

Yazımızda bahsettiğimiz gibi Sony Xperia XZ‘nin asıl başarısı bir bütün olarak ele alındığında ortaya çıkıyor. Donanım, yazılım ve tasarımın mantıklı bir şekilde birleştirilmesi akıllı telefonu günümüzün en iyi seçeneklerinden biri haline getiriyor. Özellikle kamera beklentisi yüksek olanların artık pek fazla seçeneği kalmıyor.