Kategoriler
Konular

10 Senaryoda OTG Ne İşe Yarar?

10 Senaryoda OTG Ne İşe Yarar? yazımızla tekrar karşınızdayız. OTG bir süredir yaşamımızda. Destekleyen cihazlarda pek de sık kullanıldığı söylenemez; ancak desteklenmemesi tam anlamıyla can sıkıcı bir durum. Bazen cihazlarda bu destek bulunabiliyor ve sonradan açılması gerekebiliyor. Kontrol etmek için geçtiğimiz aylarda bu yazı üzerinden size bir yöntem aktarmıştık. Bu yazıda ise OTG’nin ne olduğundan daha ziyade, “ne işe yarar” ve “nerelerde kullanılır” konularına eğileceğiz. Bunun için 10 farklı kullanım senaryosu yazdık. Eğer akıllı telefonunuzda OTG desteği varsa eminiz ki siz de bu senaryolardan birini uygun bulacaksınız. Kısaca OTG nedir konusuna da başlangıç öncesinde bir değinelim.

10 Senaryoda OTG Ne İşe Yarar?

OTG ile akıllı telefon şarjı nasıl yapılır?

OTG ile akıllı telefon şarjı mümkünatı olmayan bir durum değil. Belki de en mantıklısı. Eğer akıllı telefonunuzda resmi bir OTG desteği yoksa bile bunu deneyebilirsiniz. Güç çıkışı gibi değerleri ancak bir ölçüm cihazı ile ölçebilirsiniz. Bunun için USB cihazlar var. Ama yine de şarjı biten ikinci akıllı telefonunuzu hayata döndürmeye yetebilir veya arkadaşınızın akıllı telefonunun imdadına yetişebilir. Mutlaka deneyin, aklınızın köşesinde bulunsun.

OTG ile telefon şarjı nasıl yapılır

OTG ile taşınabilir disk nasıl bağlanır?

OTG ile taşınabilir disk bağlama da akla gelen en popüler yöntemler arasında. Taşınabilir diskinizdeki bir dosyayı e-posta atmak için bir kahve dükkanı mı arayacaksınız? Hayır. OTG üzerinden taşınabilir diskinizi akıllı telefonunuza bağlayın ve bir dosya yöneticisi ile içindeki her şeye erişin. Prizden bağımsız bir erişime sahip olmak için 2.5 inç’lik bir taşınabilir diske sahip olmalısınız. USB bellekleri zaten ayrıca belirtmeye gerek yok.

OTG Ne İşe Yarar?

OTG ile oyun kontrolcü nasıl bağlanır?

Bluetooth destekli oyun kontrolcülere mahkum değilsiniz. OTG ile oyun kontrolcü bağlama şansınız da var. Yapmanız gereken tek şey USB bağlantılı oyun kontrolcüsünü sandıktan çıkararak OTG kablosuna takmak. Artık favori yarış veya platform oyunlarında biraz daha puan kasabilir veya daha iyi zombi avlayabilirsiniz. Oyun kontrolcüsü USB desteklesin yeter!

OTG ile oyun kontrolcü nasıl bağlanır

OTG ile akıllı telefon lambası nasıl bağlanır?

OTG verinin dışında güç de iletebilen bir arabirim. USB üzerinden şarj işlemi bu konuda en zorlayıcı olan nokta fakat basit donanımlar rahatça çalışabilir. Örneğin; bir akıllı telefon lambası. Eğer akıllı telefonuzun flaşı iş görmüyorsa veya rahat ayarlayamıyorsanız USB üzerinden bağlanan ucuz LED lambalarda ortamın ambiyansını değiştirebilirsiniz. Ufak tefek tamir işlerinde de böyle sabit ve ayarlanabilir bir akıllı telefon lambası buyük kolaylık sağlayacaktır.

OTG ile akıllı telefon lambası nasıl bağlanır

OTG ile ethernet ağ kablosu nasıl bağlanır?

Hiç de zor değil. OTG ile ethernet ağ kablosu bağlamak da mümkün. Peki, bu ne işe yarar? Eğer iş yerinde sürünen bir kablosuz internet varsa ve akıllı telefonunuzun yüklü güncelleştirmeler indirmesi gerekiyorsa OTG üzerinden ethernet ağ kablosu bağlama yolunu izleyebilirsiniz. Küçük bir aparata ihtiyaç var ve bunun doğrudan OTG kablosuz çalışan modelleri de var. Ondan sonra verin coşkuyu.

OTG ile ethernet ağ kablosu nasıl bağlanır

OTG ile başka telefona taşınma nasıl yapılır?

OTG ile iki akıllı telefonu birbirine bağlayarak taşınma da yapabilirsiniz. Samsung kullanıcılarını bu noktada sevindirecek bir uygulama var. Eğer yeni bir Samsung akıllı telefon aldıysanız, Apple veya BlackBerry üzerinden tüm rehberinizi kolaylıkla aktarma şansınız bulunuyor. Android içi dikey geçişlerde de tercih kullanım mümkün. Rehberin yanı sıra müzikler, fotoğraflar, takvim girdileri ve kısa mesajlar da alınabiliyor. Uygulamanın detaylarına buradan bakabilirsiniz.

OTG ile başka telefona taşınma nasıl yapılır

OTG ile klavye ve fare nasıl bağlanır?

Eğer sürekli aklınızdan geçiriyorsanız nihayet çözüme kavuştunuz. OTG ile pek tabii klavye ve fare bağlama da zor bir işlem değil. Sadece USB bağlantılı cihazlar kullanmanız yeterli. Tek sıkıntı kablolu cihazlar. Eğer hem klavye, hem de fare için ayrı bir USB kablosu varsa araya bir USB çoklayıcı atmanız gerekebilir. Kablosuz setler tek bir USB alıcı kullandığından dert olmuyor.

OTG ile klavye ve fare nasıl bağlanır

OTG ile kamera nasıl bağlanır?

OTG ile kamera bağlama da mümkün. Farklı kullanım senaryoları mevcut. OTG ile kamera bağlama sonrası tüm fotoğraf ve videoları yedekleyebilirsiniz. İçerikleri daha büyük ekranda izleyebilir, beğenmediklerinizi silebilirsiniz. Ek olarak kameranın modeline göre anlık görüntü aktarma özelliğini bile kullanma şansınız olabilir.

OTG ile kamera nasıl bağlanır

OTG ile yazıcı nasıl bağlanır?

Tamam, kablosuz yazıcılar çağın en önemli nimetlerinden fakat bazen olmadı mı olmuyor. O halde çekin yazıcının USB kablosunu ve akıllı telefonunuza doğrudan bağlayın. Yazıcı ile istediğiniz her şeyi paylaşın; hatta Google Drive’ınızda bulunan dosyaları da yazdırın. Sürücü konusunu ise dert etmeyin; buradaki uygulama zaten bunun için geliştirilmiş.

OTG ile yazıcı nasıl bağlanır

OTG ile fan nasıl bağlanır?

Yazın sıcağında metrobüste darlandınız mı? O halde akıllı telefonunuza bir serinleme uygulaması indirin. Şaka, şaka… USB üzerinden çalışan şu oyuncak gibi fanlardan alın ve sıcakladığınızda OTG ile USB girişinden bağlayın. Gün olur da mangala giderseniz köz yapmak için de birebir olacaktır. 🙂

OTG Ne İşe Yarar?

Sizin de OTG özelliğinin kullanımı ile ilginç fikirleriniz olabilir. Mutlaka paylaşmanızı bekliyoruz.