Kategoriler
Rehberler

Android: Kameranın Deklanşör Hızını Değiştirme Uygulaması

Android telefonlarda kameranın deklanşör hızını değiştirmek üstüne basit bir kılavuz hazırladık. Özellikle bazı telefonlardaki kamera donanımlarının özel yazılımlarla daha fazla özelliğe sahip olabileceğini biliyoruz. Bunlarla ilgili uygulama önerilerimizi buradaki yazımızda yapmıştık. Fotoğraf makinelerinde perde hızının önemli bir yeri var. Pozlama denilen olgu perde hızı yani obtüratör ve diyafram ikilisinin ilişkisiyle ortaya çıkıyor. Perde hızı ne kadar kısa olursa fotoğrafı da o kadar hızlı yakalarsınız. Özellikle gündüz çekimlerinde yani ışığa daha az ihtiyaç duyduğunuz anlarda ihtiyacınız olacak düşük bir perde hızıdır. Aynı zamanda yüksek hızdaki nesneleri de yine bu şekilde yakalayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 13s / iPhone 14 modelleri, fiyatı, teknik özellikleri

Kameranın Deklanşör Hızını Değiştirmek

  • İlk olarak Camera FV-5 Lite uygulamasını ücretsiz olarak indirin ve yükleyin.
  • Uygulama açıldıktan sonra telefonun kamerasını da etkinleştirecek. Yani ayarları canlı bir ekran üstünden yapacağız. Zaten ISO ayarından beyaz dengesine kadar her şey elinizin altında.
    Kameranın Deklanşör Hızını Değiştirmek
  • Camera FV-5 Lite uygulamasıyla telefon kameranızın obtüratör hızını artırmayı deneyeceğiz. Obtüratör daha bilinen adıyla perde hızı demek. Bir kamerada obtüratör ne kadar açık kalırsa içeriye o kadar ışık alır. Fakat  deklanşörü hızlandırmak için obtüratör hızını artırmalısınız
Kameranın Deklanşör Hızını Değiştirmek
  • Uygulamanın arayüzünde sol üst tarafta ”P” simgesine giriş yapın. Program Modu seçeneklerinden ”S” simgesine dokunun.
  • Ardından deklanşöre bastıktn sonra perdenin ne kadar açık kalacağıyla iligili bir ayar bölümü gelecek. Önceden ayarlamış değerlerden 2 saniye, 1 saniye ya da 5 saniyeyi seçebilirsiniz. Eğer loş bir ortamdaysanız perde hızını yavaşlatıp kameranın daha fazla ışık almasını sağlayabilirsiniz.
  • İstediğiniz deklanşör hızını seçtikten sonra uygulama sizi normal kamera arayüzüne yönlendirecek. Hepsi bu kadar. Şimdi sadece odaklanın ve fotoğrafınızı çekin.
İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?