Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Ön ve Arka Kamerayı Devre Dışı Bırakma

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg bile taşınabilir bilgisayarının kamerasının üzerine bant yapıştırıyorsa bir bildiği mutlaka vardır. Her ne kadar komik gibi görünse de bu işin, yani hacker’lardan korunmanın en garantili yollarından biri bu. Aslında olması gereken işletim sistemi ve donanım arasındaki bağı kesmek ancak bunu da yazılım aracılığı ile yapmak hacker’lar için bir şey değiştirmiyor. Taşınabilir bilgisayarın içini açıp entegreleri sökmek de saçma olacağından Mark’ın pek de saçma bir yol izlediği söylenemez. Bizim konumuz ise şu an akıllı telefonlar.

Cameraless
Cameraless
Developer: Manyera
Price: Free

Android’de ön ve arka kamerayı devre dışı bırakma da zor bir şey değil. Root gerektirmeden bunu yapabilirsiniz. Üstelik Android üzerinden doğrudan donanımlara erişimi kısıtlama şansınız var. Android’de ön ve arka kamerayı devre dışı bırakma sağlayan uygulama şifre ile de korunabiliyor ve hacker sızmalarında kamera görüntülerinin alınması engelleniyor. Tabii yine yüzde 100 bir çözüm olur mu tartışmaya açık ancak yine de ciddi bir koruma sağlayacaktır. Siz yine de akıllı telefonunuzu düzenli olarak temizlemeye bakın. Hacker’lara açık kapı bırakmayın.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da titreşimin çalışmama sorunu ve çözümü

Android: Ön ve Arka Kamerayı Devre Dışı Bırakma

Android’de ön ve arka kamerayı devre dışı bırakma uygulaması sınıfın en iyisi. Ön ve arka kamerayı tam anlamıyla bloke ediyor ve Android ortamındaki tüm yazılımların erişimlerini engelliyor. PRO sürümde konum bazı engelleme de yapılabiliyor. Örneğin; evinize geldiğinizde kamera otomatik devre dışı kalsın. Bu mümkün. PRO sürümde ayrıca ana ekrana engelleme ve engeli kaldırmaya dair hızlı bir anahtar sağlayan ayar eklenebiliyor.

Android'de ön ve arka kamerayı devre dışı bırakma (3)

Android’de ön ve arka kamerayı devre dışı bırakma uygulaması son derece basit kullanıma sahip. Ek olarak şifre koruması da koyabiliyorsunuz. PRO sürümde konum bazlı kilitleme ve ana ekran aracı dışında bir avantaj yok. Uygulamada reklam bulunmaması güzel. PRO’ya terfi etme bedeli ise 4.83 TL ve buna mutlaka değecektir.

Android'de ön ve arka kamerayı devre dışı bırakma (1)

Kilitleme sonrası kamerayı hiçbir şekilde açamadık. Demek ki Android’de ön ve arka kamerayı devre dışı bırakma uygulaması görevini gerçekten iyi bir şekilde yerine getiriyor. Siz de Mark gibi bant çekecek kadar önemli işler yapmıyorsanız bu çözüm işinizi görecektir. Sorularınız için her zaman forum sayfamızı kullanabilirsiniz.