Kategoriler
Konular

Android’de İnternet Bağlantı Sorunu İçin Beş Çözüm

Hava şartları, gün içindeki konum değişiklikleriniz veya baz istasyonları gibi muhtemel nedenlere bağlı olarak akıllı telefonlarda zaman zaman internete bağlanamama sorunları oluşabilir. Dediğimiz gibi sorun sizden veya hizmet sağlayıcınızdan kaynaklanıyor olabilir. Eğer akıllı telefonunuzun ciddi bir donanımsal sorunu yoksa bir süre sonra internet bağlantınız kendiliğinden geri gelecektir ancak arada internet olmadan geçen bu süreyi uzatmak elinizde. Deneyeceğiniz birkaç basit adımda internet bağlantınızı hızlı şekilde geri getirebilirsiniz. En çok kullanabileceğiniz beş yöntemi sizler için araştırdık.

Android’de İnternet Bağlantı Sorunu İçin Beş Çözüm

Android’de internet bağlantı sorunu için kullanabileceğiniz ipuçları herkesin uygulayabileceği türden. Akıllı telefonunuzun menüsünü açarak birtakım değişiklikler yapmanız gerekecek. Tahminlerimize göre en geç ikinci veya üçüncü adımda sorununuzun çözülmüş olması gerekiyor. Yine de beş adımın da birbirinden faydalı olduğunu söylememiz gerek. Eğer donanımsal bir sorun baş göstermemişse yüksek hızdaki internet bağlantısı hemen geri gelecektir.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

Uçak modunu açın / kapatın

Android’de internet bağlantı sorunu için denenebilecek ilk yöntem akıllı telefonu uçak moduna alıp geri çıkartmak. Uçak moduna geçiş ile akıllı telefonunuzdaki tüm kablosuz iletişim birimleri devre dışı kalacak ve yeniden aktif hale geldiğinde sorun yüksek ihtimalle çözülmüş olacak. Bu yapmış olduğunuz hamle aslında akıllı telefonunuzu tamamen kapatıp açma ile oldukça benzer. Biliyorsunuz ki sorun çıkaran birçok elektronik cihaz halk arasında “bi kapa-aç” usulü ile hayata geri dönebilmekte.

Android'de internet bağlantı sorunu (1)

Uçak modu açıkken yeniden başlatın

Eğer “bi kapa-aç” usulü ile sonuç alamadıysanız akıllı telefonunuzu uçak modu devredeyken kapatın ve tekrar açın. Akıllı telefonunuz uçak modu aktif halde yeniden açılacaktır ve sonrasında uçak modunu kapatarak kablosuz alıcıların yeniden devreye girmesini sağlayın. Bu şekilde yeniden açıp kapatmak şebeke sinyalini etkileyebilecek olan yazılımların başlangıç sırasında görevinini yapamamasını sağlayarak sonrasında şebeke sinyali almanızı sağlayacağından derdinize derman olabilir.

Android'de internet bağlantı sorunu (2)

APN’yi varsayılanlara sıfırlayın

İlginizi Çekebilir:  GeForce Now, bazı LG TV'lerde yüklü olarak geliyor

Android’de internet bağlantı sorunu akıllı telefonunuza deneme amaçlı takmış olduğunuz başka bir SIM karttan da kaynaklanıyor olabilir. Bildiğiniz gibi her operatör kendi erişim noktası bilgilerini akıllı telefona tanımlıyor. Mevcut bilgiler SIM kart değişikliği sonrasında güncellenmemiş olabilir. Akıllı telefonunuzun ayarlar menüsünden erişim noktasını varsayılanlara ayarlayabilir veya tamamen silerek ve SIM kartı yeniden takarak güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Android'de internet bağlantı sorunu (3)

Kendi APN ayarınızı yapın

Sorunun APN ayarlarından kaynaklandığına eminseniz ve sıfırlama ile varsayılanlara dönme yolu bir işe yaramadıysa müşteri hizmetleri ile görüşerek bilgileri kendinizin tanımlayabilmesi mümkün. İnternette karşınıza çıkan bilgilerle burayı doldurmaya kalkmayın çünkü güncel olmayabilir. En iyi internet kullanım performansı için müşteri hizmetleri yetkilisinin size vereceği bilgilerle yeni bir APN tanımlayın ve akıllı telefonunuzda yer alan eski APN’leri tamamen ortadan kaldırın.

Android'de internet bağlantı sorunu (4)

Tercih edilen ağ türünü değiştirin

İlginizi Çekebilir:  Daha kolay bir uyku için en iyi YouTube kanalları

Zaman zaman başa gelen bir diğer özellik de baz istasyonuna bağlı bazı özelliklerin verimsiz olması. Örneğin; başka bir hizmette 4G bağlantısı çok iyiyken sizde yerlerde sürünüyor olabilir. Bu sorun şebekenizle ilgilidir ve 3G’ye geçiş yaparak hayata geri dönebilirsiniz. Sorun elbette giderilecektir ancak bu zaman zarfında 3G üzerinden de internet kullanabilirsiniz. Akıllı telefonunuzun tercih edilen ağ ayarlarına girerek mevcut ön tanımlı 4G seçeneğini 3G yapın. Hatta 3G’de de sıkıntı varsa 2G’ye dönün.

Android'de internet bağlantı sorunu (5)