Kategoriler
Rehberler

Android Telefonla Pasaport / Ehliyet İçin Biyometrik Fotoğraf Uygulaması

Amacımız fotoğraf stüdyolarını işinden etmek kesinlikle değil. Fakat pasaport ve ehliyet gibi biyometrik fotoğraf gerektiren resmi işler için akıllı telefonunuzun kamerasını kullanarak kısa zamanda etkili ve düşük maliyetli sonuçlar elde edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Elbette akıllı telefonda bizi biyometrik fotoğraf çekimi için destekleyecek bir uygulama da gerekecek. Sonrasında Android’de pasaport / ehliyet için biyometrik fotoğraf çekme işlemine hazırız demektir.

[appbox de.vsmedia.biometricpassportphoto googleplay ]

Dikkat etmeniz gereken noktaların başında fotoğrafın temel yapı taşlarından biri olan ışık geliyor. Eğer kötü bir çekim yaparsanız bu işlemin başınıza çok daha maliyetli sonuçlar açabileceğini belirtelim. Mümkünse daha önceden çekilmiş olduğunuz biyometrik fotoğrafları kontrol edin. Dolgu amaçlı olarak arka kamera flaşını kullanarak yüzünüzde gölge çıkmamasına çalışın. Pek fazla gülmemeye çalışın ve birkaç metre kadar arkanızda -akıllı telefonunuzun flaşı gölge oluşturmayacak kadar- iyi aydınlatılmış bir beyaz duvar bulundurun.

Android: Pasaport / Ehliyet İçin Biyometrik Fotoğraf Çekme

Akıllı telefonların kameraları 16.0 MP veya 23.0 MP bandına çoktan oturmaya başladı. Üstelik ciddi şekilde profesyonele yakın sonuçlar elde edilebiliyor. Bu tabii kendi biyometrik fotoğraflarınızı da çekebileceğiniz anlamına geliyor. Android’de pasaport / ehliyet için biyometrik fotoğraf çekme zor bir işlem değil. Kendinize öncelikle güzel bir ortam yaratın. Halihazırda fotoğraf yazıcınız varsa şanslısınız. Yoksa da fotoğrafçıda bastırmak çok daha uygun fiyatlı olacaktır. Burada 30-40 TL’lerden değil 13 x 15 cm’lik bir kağıda tek bir baskıdan bahsediyoruz. 2-3 TL’yi geçmemeli.

Android Pasaport Ehliyet İçin Biyometrik Fotoğraf Çekme (1)

Android’de pasaport / ehliyet için biyometrik fotoğraf çekme uygulaması elbette vizede kullanılacak biyometrik fotoğraflarda da büyük fayda sağlıyor. Şöyle ki; 100 farklı ülkenin ölçülerine uygun şekilde şablon oluşturulabiliyor. Sonrasında da fotoğrafı çekerek şablona oturtmak gerekecek. Son derece basit bir işlem.

Android Pasaport Ehliyet İçin Biyometrik Fotoğraf Çekme (2)

Android’de pasaport / ehliyet için biyometrik fotoğraf çekme uygulamasında deneme amaçlı Türkiye’yi seçtik. Devamında galeriden fotoğraf seçebiliyor veya kamera ile fotoğraf çekebiliyoruz. Galeriden fotoğraf seçme yolu da izlenebilir. Elinizde dijital bir kopya varsa uygulama bu fotoğraftan da biyometrik düzenleme yapabiliyor. Ülkemizdeki geçerli olan standart 50 x 60 mm ve buna uygun bir kesim yapıyoruz. Ülke standartlarının dışında, değişik ölçülerde vesikalık ve biyometrik ölçülerde kırpma yapabilmek mümkün. Burada en önemli nokta arka fonu beyaz olmayan fotoğraflardan kaçınmanız ve eğer şansınız varsa fotoğraf düzenleme uygulamalarında bunu ayrıştırmanız.

Android Pasaport Ehliyet İçin Biyometrik Fotoğraf Çekme (3)

Android’de pasaport / ehliyet için biyometrik fotoğraf çekme uygulaması 50 x 60 mm’lik baskı almaya hazır. Seçenekler arasında yazdırma, paylaşma ve galeriye kaydetme var. Yazdırma ile doğrudan tanımlı bir yazıcıya gönderebilirsiniz. Birden fazla baskı almak içinse ücretli sürüme geçmek gerekiyor. Dert etmeyin sadece 3.39 TL’lik bir ücreti var ve buna kesinlikle değecektir. Sorularınız için forum sayfamızı kullanabilirsiniz.