Kategoriler
Konular

Islanan Akıllı Telefon Nasıl Düzelir?

Akıllı telefonlar neredeyse hayatın her anında yanımızda. Bu da zaman zaman bazı küçük kazalara maruz kalmalarını sağlıyor. Genelde düşme sonucunda artık kasa hasarı dışında pek bir şey oluşmuyor. Daha öncesinde ekran kesinlikle kırılır derdik ancak günümüzün koruma teknolojileri artık ekranın sağ çıkmasını sağlıyor. Öte yandan kılıf ve ekran filmi çözümleri de koruma konusunda etkili oluyor. Peki, akıllı telefonunuz herhangi bir sıvı maddeye düşse veya ıslansa ne yapabilirsiniz? Yazımızda ıslanan akıllı telefon nasıl düzelir sorularına çok yönlü bir cevap vermeyi istedik. Kurtarmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var ve işiniz tamamen şansa kalmış. Yüzde 100 kurtulacağının garantisini kimse veremez ama anlattığımız yöntemleri vakit geçirmeden uygulayabilirseniz kurtarma şansınız ciddi oranda artacaktır.

Islanan Akıllı Telefon Nasıl Düzelir?

Elbette akıllı telefonunuzun göreceği zarar temas ettiği sıvı ile doğru orantılı. Cebinizdeki terlemeler veya ısı değişimleri sonucunda oluşan buğu ile denize tamamen batma gibi bir durumda yapılacaklar aynı olamaz. Bu noktada en garantili çözüm piyasada gün geçtikçe çoğalmaya başlayan sıvı geçirmez akıllı telefonlar. Bizim anlatacağımız yollar ise standart olan modelleri kurtarmaya yönelik. Artık başlayabiliriz.

keep out

İşe başlamadan her şeyi berbat etmeyin!

Kulaktan duyma bilgilerle hareket ederseniz akıllı telefonunuza sonsuza dek elveda diyebilirsiniz. Yeni bir cihaz almak sorun olmayabilir ancak bir de içindeki fotoğrafları ve diğer bilgileri düşünün. O nedenle yapılmaması gereken bazı şeyler var. Mutlaka dikkat edin.

  • Akıllı telefonunuz kapandıysa sakın açmayın. Biraz sabırlı olun ve anlattıklarımızı uyguladıktan sonra açmayı deneyin. İçi sıvı dolu bir akıllı telefon ilk denemede kısa devre yapabilir.
  • Şarja takmanız da her şeyin sonunu getirebilir.
  • Hiçbir tuşa basmayın. Böylece tuş aralarına sıkışmış olan sıvının cihazın içine girmesini engellemiş olursunuz. Ayrıca cihaz içindeki sıvı da böylece daha az yayılır.
  • Kesinlikle sallamayın veya içine üflemeyin. Böylece içindeki sıvının yayılmasının önüne geçebilirsiniz.
  • Isıtmak gibi saçma bir yöntemi de denemeyin. Bu başta kasa olmak üzere daha büyük zararlara yol açacaktır.
  • Çok fazla taşımayın ve ilk fırsatta size önerilerimizi uygulayın.

Mümkün olduğunca parçalarına ayırın

Baştan moralinizi bozmak gibi olmasın ama gövdesi tek parça olan akıllı telefonların kurtulma şansı daha az. Eğer arka kapağın açıldığı bir modele sahipseniz ve pili, SIM kartı ve bellek kartını çıkartıp kenara koyun. Garantiniz sona erdiyse ve elinizden geliyorsa kasayı tamamen açmayı da deneyebilirsiniz. Bu şansınızı yükseltecektir. İnternette kasaların nasıl açıldığına dair birçok faydalı video karşınıza çıkacaktır. Tek parça modelleri de parçalara ayırabilirsiniz ancak dediğimiz gibi sallamayın.

Islanan Akıllı Telefon Nasıl Düzelir

Kağıt havlu ile tüm parçaları kurulayın

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp bağlantı hatası sorunu çözümü

Eğer sağlam bir ıslanma vakası yaşadıysanız kağıt havlu ile akıllı telefonunuzun her parçasını kurulamalısınız. Mümkünse soketlerin aralıklarına da yavaşça girmelisiniz.Bu kaba temizliğin sonrasında ince işçiliğe başlayacağız. Eğer nemli kalan bazı bölgeler varsa dert etmeyin oradaki sıvıları da şimdi alacağız. Bunun için de çeşitli yöntemler var. Elektrikli süpürgeyi hazırlayın. Sizinki ıslak-kuru değil mi? Hiç fark etmez!

Tüm ince detayları elektrikli süpürge ile emdirin

Normal şartlarda standart bir elektrikli süpürge ile ıslak yüzeyler çektirilmez. Fakat burada artık fark edilemeyecek derecede çok küçük damlacıklardan bahsediyoruz. Akıllı telefonunuzun her yerini ama her yerini elektrikli süpürge ile çektirin. Bunu kesinlikle elektrikli süpürgenize bir zararı olmayacaktır. Kaş yaparken göz çıkartmayacağız. Artık küçük damlacıklarla da vedalaştık sayılır.

Ve tabii ki pirinç…

Mutfaklardan eksik olmayan pirincin bu konudaki etkisini mutlaka duymuşsunuzdur. Restoranlarda tuzlukların içinde hiç pirinç gördünüz mü? İşte o pirinçlerin nedeni ortamdaki nemi çekerek tuzun topaklaşmasını engellemesi. Ancak telefonu pirince yatırmak cihazın parçalarının paslanmasına neden olabilir. O nedenle risklidir ve asla önermiyoruz.

Islanan Akıllı Telefon Nasıl Düzelir

Yüzde 700 daha etkili SILICA GEL kullanın

SILICA GEL’i genelde satın alınan eşyaların içinden çıkan “DO NOT EAT” uyarılı küçük poşetler olarak biliyoruz. SILICA GEL’in görevi tıpkı pirinç gibi nemi kendi içine çekmek. Bunu bol miktarda ve ucuza bulabileceğiniz en doğru yer ise pet marketleri. 1 kg’lık bir kedi kumu ile pirince göre yüzde 700 daha etkili bir nem çekme seansı elde edebilirsiniz. Zaten bunlarla düzelmiyorsa gidip doğrudan yeni bir akıllı telefon alın. Servis masrafları da sizi buna yöneltecektir.

Islanan Akıllı Telefon Nasıl Düzelir

Eğer sizin de başınıza bir sıvı teması vakası geldiyse, iyi veya kötü deneyimlerinizi bize aktarmanızı rica ederiz. Farklı yöntemleriniz konusunda da bize yazabilirsiniz.