Kategoriler
Rehberler

Android Telefonun Ekranını Parmak İzi Okuyucuyla Kapatmak

Android‘de Ekranı Parmak İzi Okuyucuyla Kapatmak mı istiyorsunuz? Öyleyse sizin için hazırladığımız bu küçük rehberin faydalı olacağına inanıyoruz. Akıllı telefonlara son yıllarda dahil edilen parmak izi okuyucular cihazlara farklı işlevler kazandırmakta, hatta Google’ın güncel Pixel serisi ürünlerinde parmak izi okuyucunun farklı jestleri algılayabildiğini de gördük. Parmak izi okuyucuya önemli bir işlevi atamak büyük kolaylık sağlıyor, çünkü bu bileşenler cihazlarda hızlı şekilde erişilebilecek bir yere konumlandırılıyor. Daha önce parmak izi okuyucuya nasıl kısayol atayabileceğinize buradaki yazımızda detaylı şekilde değinmiştik. Şimdi ise Ekranı Parmak İzi Okuyucuyla Kapatmak için yapmanız gerekenleri ele alacağız.

Android: Ekranı Parmak İzi Okuyucuyla Kapatmak

Öncelikle Fingerprint to Sleep adlı ücretsiz uygulamayı indirip akıllı telefonunuza yüklemeniz gerekiyor. Araç Google Play’de yer almıyor, indirmek için bu bağlantıya erişebilirsiniz.

Android Ekranı Parmak İzi Okuyucuyla Kapatmak 1

Uygulamayı ilk kez çalıştırdığınızda araca parmak izi okuyucuyu ekranı kapatmak için yönetimsel izin sağlamanız gerekiyor. Öncelikle Activate this device administrator seçeneğine dokunun, daha sonra uygulama arayüzünde Enable fingerprint to lock seçeneğini etkinleştirin.

Android Ekranı Parmak İzi Okuyucuyla Kapatmak 2

Artık ekranı kapatmak için parmak izi okuyucudan yararlanabileceksiniz. Uygulamanın geliştiricisi ekranı parmak izi okuyucuya yanlışlıkla dokunarak sürekli kapatmanızı engellemek için Response enrolled fingerprints only seçeneğini eklemeyi ihmal etmemiş.

Android Ekranı Parmak İzi Okuyucuyla Kapatmak 3

Uygulamanın Android işletim sistemi tarafından arka plandayken sonlandırılmasını önlemek için Foreground service seçeneğini etkinleştirebilirsiniz.

Android Ekranı Parmak İzi Okuyucuyla Kapatmak 4

Root erişimi sağlanmış akıllı telefonlarda kullanılabilecek daha gelişmiş seçenekler de uygulama bünyesinde mevcut. Uygulama bu haliyle de tatmin edici görünüyor ancak daha fazla esneklik istiyorsanız akıllı telefonunuzda root erişimini sağlamayı düşünebilirsiniz.