Kategoriler
Konular

Android’de Root Olmadan Yedek Alma

Android’de root olmadan yedek alma işlemi ulaşılamaz bir hayal değil. Denediğiniz ROM’dan memnun değilseniz veya güncellemeler sonrası ağırlaşma sorunu yaşıyorsanız nasıl yedek alacağınızı kara kara düşünmeye hiç gerek yok. Hatta size aktaracağımız formülleri yeni bir akıllı telefona geçiş yaparken de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Yedek alınması gereken şeyler ise rehber, kısa mesajlar / çağrı geçmişi, uygulamalar ve fotoğraflar şeklinde düşünülebilir. Elbette bu noktada akıllı telefona root atma ihtiyacı da yok. Yani size tüm bu işlemle için önereceğimiz uygulamaları kullanabilmek için akıllı telefonunuzda root olmasa da olur.

Android’de Root Olmadan Yedek Alma

Android’de root olmadan yedek alma işleminde ücretsiz olan uygulamaları tercih ediyoruz. Yazımıza ilk etapta rehberin yedeğini alarak başlayacağız. Aslında bu noktada ek bir uygulamaya ihtiyaç yok. Akıllı telefonunuzun menüsü içinden yedekleme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Rehber ve takvimin yedeğini alma

Rehber yedeği almak oldukça basit bir işlem. Kişilerinizi açın ve menüye girerek İçe/Dışa aktar seçeneğini seçin. Sonrasında size aktarımın nereye yapılacağı sorulacak. Bu noktada akıllı telefonunuzun dahili veya harici belleğini seçebilirsiniz. Tüm bağlantılar, detayları ile VCF uzantılı olarak akıllı telefonunuzun hafızasına kaydedilmiş olacak. Bilgisayar üzerinden erişerek dosyayı alabilir ve işi iyice sağlama bağlayabilirsiniz.

Android Root Olmadan Yedek Alma (1)

Android’de root olmadan yedek alma için tavsiye edebileceğimiz bir diğer yol ie Google’a yedekleme yapmanız. Kişilerinizi Google Rehber ile eşitledikten sonra internet üzerinden de kolaylıkla erişebilirsiniz ve kurulum sırasında Google hesabı ile giriş yaptığınız her Android cihazdan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz kişilerin başka cihazlarla eşitlenmesini iptal edebilirsiniz. Aynı yol ile takvim girdilerinizi de yedekleme yapma şansı var. Zaten ek bir ayar yapmadıysanız tüm takvim girdileriniz hali hazırdaki Google hesabınıza işlenmiş şekildedir.

Kısa mesajlar / çağrı geçmişi yedeğini alma

Bu noktada faydalı ve ücretsiz bir uygulamadan destek alacağız. Eğer kısa mesajlarınız arasında kaybolmasını istemedikleriniz varsa daha basit bir yol yok. Tavsiye ettiğimiz uygulama aynı zamanda çağrı geçmişinin de yedeğini alıyor ve sonradan yüklenmeye hazır hale getiriyor. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Android Root Olmadan Yedek Alma (2)

Root olmadan da olsa elde edilen sonuçlar kesinlikle muhteşem. Yedekleme öncesi size nereye kayıt yapılacağı soruluyor. Dilerseniz bu noktada çağrı geçmişini seçmeme şansınız var. Yedeklemek istemediğiniz mesajları ayrıca ayıklama imkanı sunuluyor. Ek olarak MMS’ler ve ifade içeren mesajların da yedeklenip yedeklenmeyeceği belirlenebiliyor. BACKUP tuşuna basmanız ile bir dakikadan daha kıza bir sürede işlem tamamlanıyor vs XML uzantılı dosya elde ediliyor. Dosyayı bilgisayarınızda da saklayabilirsiniz. Ek olarak bazı bulut servislerine yükleme imkanı da sunulmuş.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp bağlantı hatası sorunu çözümü

Fotoğrafların yedeğini alma

Fotoğrafların yedeğini alma aslında basit bir işlem. Akıllı telefonunuzun dosya yöneticisi ile doğrudan tümünü bellek kartına taşıyabilirsiniz. Eğer bir dosya yöneticisi yüklü değilse şu uygulama alanının en iyilerinden. Bir başka seçenek olarak USB kablosu ile bilgisayara yedekleme de düşünebilirsiniz. Farklı olarak yine çevrimiçi servisler yardıma yetişiyor.

Android Root Olmadan Yedek Alma (3)

Bu noktada Google Fotoğraflar uygulaması fazlası ile yeterli gelecektir. GB’larca fotoğrafınız olsa bile depolama alanını doldurma şansınız pek yok. Yükleme sırasında kalite seçenekleri de belirlenebiliyor. Ayrıca yedeklemeye dair ayarlar da son derece gelişmiş. Biraz internet düşmanı olduğunu söyleyelim ancak yedeklemenin sadece kablosuz ağ aktifken yapılabilecek şekilde ayarlanması güzel. Ek olarak PhotoBucket seçeneği de aklınızın bir kenarında olsun.

Uygulamaların yedeğini alma

Android Root Olmadan Yedek Alma (4)

Google Play gerçi bu işi yapıyor ama kalkıp da size şu ana kadar indirdiğiniz tüm uygulamaları yüklerse şaşırmayın. Bu alanda yardımınıza yetişecek çok güzel bir seçenek var. Google Play size tüm uygulamaları internet aracılığı ile yükleyeceği için yine bir zaman ve kota sıkıntısı ortaya çıkacak. Buradan size olan tavsiyemizi indirin ve yedeğinizi akıllı telefonunuzun bellek kartına alın.

Yüklenmesine gerek olmayan uygulamaların karşısındaki onay işaretini kaldırabilirsiniz. Bu noktada bir konuya açıklık getirmek gerekiyor. Root olmadan uygulamaların sadece kendisi yedeklenebiliyor. Ayarlar ve uygulama içi verilerin kaydedilebilmesi için root şart. Ancak yine de yeni bir akıllı telefona taşınmanızı veya ROM güncellemenizi oldukça hızlandıracaklardır.

Hepsi bir arada yedek alma

Yazımızı sonlandırmadan yedekleme işlemini tek bir uygulama kullanarak da yapabileceğinizi söyleyelim. Bu noktada dikkatimizi çeken seçenekler Easy Backup and Restore ve My backup pro tam anlamıyla işinin ehli.

Android Root Olmadan Yedek Alma (1)

Toplu çözüm sağlayan bu uygulamalarda ayrıca alarmlarınız, zil sesleriniz ve Android’e özgü birçok sistem ayarı da yedeklenebiliyor. Tercih sizin.